Chov Agamy vousaté: Odpovědi na nejčastější otázky

Máte doma agamu vousatou, nebo přemýšlíte o jejím pořízení? Pak jste tu správně. V tomto článku vám odpovíme na nejčastější otázky, které se týkají chovu agamy vousaté. Odpovědi a doporučení vycházejí z našich mnoholetých zkušeností. Věříme, že po přečtení článku budete mít v chovu těchto krásných ještěrů jasno a že s vámi prožijí život v co nejlepších podmínkách.

CARMEN (1)

Kde mám koupit agamu vousatou?

Agamu pořiďte nejlépe u ověřeného chovatele s pozitivními recenzemi. Ideální je osobní odběr agamy přímo u chovatele, při kterém máte možnost nahlédnout na chovné podmínky, ve kterých agama vyrůstala. Nákup v žádném případě neuspěchejte.

Na co si dát pozor při výběru mláděte agamy?

Nekupujte mláďata mladší než 2 měsíce. Agama by měla vážit minimálně 30 gramů a měřit alespoň 22 centimetrů. Mládě by nemělo mít vystouplé kosti, propadlé svaly, zalepené nebo přivřené oči, nezahojené rány a celkově by nemělo být apatické.

Mám si vybrat samici nebo samce?

Pokud si plánujete pořídit pouze jednu agamu, doporučujeme spíš samce. U samců odpadá riziko neoplodněných snůšek vajec a s tím souvisejících zdravotních komplikací. Samci bývají aktivnější a rádi se předvádí. Častěji pobíhají v teráriu, kývají hlavou, černají jim vousy a to i v případě, že není v blízkosti jiná agama. Co se týče plachosti, nezáleží na pohlaví, jde o individuální jev.

Pokud chcete mít v teráriu více agam, nepořizujte si více než jednoho samce. Samci se mezi sebou v drtivé většině případů nesnesou. Ideální je skupina alespoň dvou samic a jednoho samce. V případě, že neplánujete odchov mláďat, pořiďte si samotné samičky. Samice se mezi sebou obvykle dobře snášejí. Každopádně doporučujeme mít dvě terária pro případ, kdy je nutné agamy oddělit. I mezi samicemi může dojít v průběhu života k vážnějším šarvátkám.

Do jaké velikosti dorůstá agama vousatá?

Celková délka agamy včetně ocasu se pohybuje v rozmezí mezi 44 až 57 cm.  Nejčastěji se agamy dorůstají mezi 48 až 54 cm. Samci bývají větší a mohutnější.

Kolika let se agama vousatá dožívá?

Za předpokladu dobrých podmínek se agamy dožívají 10 – 16 let. Samci se obvykle dožívají déle. U samiček se mohou objevit zdravotní komplikace související se snůškami vajec, také je samotné kladení vajec vyčerpává. Některé samice mohou navíc trpět na neoplodněné snůšky. Časté kladení vajec je pro organismus samičky vyčerpávající a může vést ke zkrácení délky života.

Jak má vypadat terárium pro agamu vousatou?

Minimální vnitřní rozměry terária pro jednu agamu doporučujeme 100 x 50 x 50 cm, pro dvě agamy 120 x 60 x 60 cm, pro tři agamy 140 x 65 x 60 cm. Kromě velikosti terária je důležité, aby terárium bylo dostatečně odvětrané. Ideální je mít v teráriu dva větrací otvory, které zajistí správnou cirkulaci vzduchu. Horní větrání by mělo zabírat 1/4 až 1/3 stropu, popřípadě může být umístěno na zadní desce pod stropem. Spodní větrání je vhodné umístit na přední stěnu terária nebo na jednu boční stěnu. Agamy rády šplhají a odpočinek nad zemí je uklidňuje, proto doporučujeme terárium se zadní stěnou s většími policemi, na kterých mohou agamy odpočívat. Popřípadě vybavte terárium silnými větvemi s hrubou kůrou, na které si budou moci vylézt.

Terárium pro agamu vousatou

JAK vybavit terárium pro agamu vousatou?

Jak již bylo zmíněno, agamy s oblibou odpočívají na vyvýšených místech. K tomu skvěle slouží větve s hrubou kůrou z listnatých stromů (švestka, hrušeň, dub apod.), zajímavé exotické kořeny, korkové větve, kameny a další přírodniny. Z umělých dekorací můžete použít různé skalky, jeskyně a plošiny.

Na dno terária umístíme písek, který musí být co nejméně prašný, aby nezpůsoboval dýchací potíže. Ideální volbou je písek do bazénových filtrací s frakcí 0,6 – 1,2 mm. Vhodnou alternativou k písku je například kukuřičná podestýlka.

 

agama vousatá - kořen lurus

GiganTerra Skalní plošina L 42x18x11 cm článek

Jak osvětlit terárium pro agamu vousatou?

V teráriu s agamou vousatou by neměly chybět 3 zdroje světla: UVB světlo, výhřevné světlo a denní světlo.

Jako zdroj denního světla jsou vhodné plnospektrální zářivky Osram Biolux, výbojky Sunlux Daylight nebo speciální širokospektrální LED zářivky Arcadia Jungle Dawn Led Bar. Zářivku volíme vždy co nejdelší, aby prosvětlila co největší plochu terária.

UVB záření zajistí kompaktní UVB žárovka (minimálně 10.0 25W, ideálně 15.0 25W), lineární zářivka (10 až 14 % UVB) nebo výbojka. U těchto světel je důležité dodržet optimální vzdálenost od agam a navíc je nutné je umístit poblíž výhřevného světla (za předpokladu, že sami navíc nehřejí). Příjem UVB záření a jeho vliv na fyzikální procesy je umocněn, pokud je agama zároveň vystavena vyšší teplotě. V tomto směru má výhodu výbojka, která kromě UVB také hřeje - patří mezi nejkvalitnější zdroje.

V případě, že jste jako zdroj UVB použili kompaktní nebo lineární zářivku, je nutné přidat jako zdroj tepla výhřevnou bodovou žárovku. Někdy je její použití potřeba i v případě výbojek, pokud sami dostatečně nevytopí dané terárium.

  • ZÁKLADNÍ KOMBINACE VHODNÉHO OSVĚTLENÍ TERÁRIA PRO AGAMU VOUSATOU

Terárium 120 x 60 x 60 cm: plnospektrální (denní) zářivka OSRAM BIOLUX 30W 90 CM T8, výhřevná bodová žárovka GIGANTERRA BASKING SPOT LAMP 60W, UVB žárovka SUNLUX UVB 15.0 25W. Příslušenství: svítidlo na zářivku 30W 90 cm T8 + přívodní šňůra k zářivce 3x1 mm2, keramická objímka E27 (2ks), přívodní šňůra k objímce 2x0,75 mm2 (2 ks).

 

terárium agama vousatá - vhodné osvětlení (2)

 

Jak dlouho se má svítit agamě?

Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.

Jakou teplotu má mít agama vousatá v teráriu?

Pod výhřevným světlem je ideální rozmezí teplot 43 - 48°C. Na nejchladnějším místě v teráriu byste měli mít přibližně 27 - 28°C. Teploty ve zbytku terária by se měly pohybovat mezi 30°C až 34°C. Teplotu v noci nechte spadnout na 19 - 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout, proto v noci netopíme.

Co to znamená, když agama kývá hlavou?

Kývání hlavou je u agam přirozený projev chování. Objevuje se u samců i u samiček. Je to způsob, jakým se agamy mezi sebou dorozumívají. V případě rychlého kývání hlavy jde nejčastěji o projev dominantního chování. Naopak pomalé pokyvování značí submisivní chování, podřizování se. Dominantnější bývají samci. Rychle kývají hlavou v přítomnosti jiného samce, nebo když se předvádí před samičkou, se kterou se chtějí pářit. Samičky jsou obvykle vůči samci submisivní. Pomalým kýváním a máváním přední nohy dávají najevo podřízenost. Kývání hlavy se může objevovat i bez přítomnosti jiné agamy například před chovatelem nebo v případě, že agama vidí svůj vlastní odraz ve skle terária. 

Co to znamená, když agama otevírá tlamu?

Otevírání tlamy pomáhá agamě s termoregulací. Nemusí to nutně znamenat, že je agamě v teráriu příliš horko. Přesto doporučujeme přeměřit teploty. V méně častých případech může být pootevřená tlama agamy příznakem dýchacích obtíží jako jsou například ucpané nozdry nebo infekce dýchacích cest. Infekce jsou navíc doprovázeny dalšími projevy – hlasité sípání, hluboké dýchání, nafouknutý lalok, celková apatie.

Agama otevírá tlamu(2)

Proč agama zčernala na krku?

Zčernáni laloku agamy nejčastěji souvisí s dominantním chováním, které bývá doprovázeno kýváním hlavy. Typické je u samců v přítomnosti jiného samce nebo při předvádění samce před samičkou, o kterou má zájem. Černání laloku se může objevovat i bez přítomnosti jiné agamy nebo u nemocných a apatických agam. 

Proč agama mává nohou?

Agama máváním nohy vyjadřuje podřízenost. Submisivní chování se častěji objevuje u samic. Mávání nohou bývá doprovázeno pomalým pokyvováním hlavy. Mávání je občas viditelné i u malých mláďat v prvních týdnech života. Zpravidla jde o projev vzrušení těsně před výpadem na živou pochoutku.

Proč agama hrabe?

Občasné hrabání je u agam běžný projev chování. Zpozornět byste měli, pokud je hrabání intenzivní v průběhu celého dne a to zpravidla poblíž výhřevného světla. V případě samic může jít o snahu naklást vejce (oplodněné i neoplodněné). Důležité je předejít zadržení snůšky a připravit agamě kladiště. Jak na přípravu kladiště je popsáno v tomto článku: Kladiště pro agamu vousatou.

Další příčinou hrabání je často nedostatek světla v teráriu a nízké teploty. Agama se snaží schovat v chladném koutě terária nebo pod dekorací a přečkat tam "nepříznivé počasí". Chce zimovat. Zimování je pro agamy přirozené během zimního období. V jinou dobu je vhodné zimování předejít. Proto doporučujeme zkontrolovat teploty v teráriu (viz. Jakou teplotu má mít agama vousatá v teráriu?) a ujistit se o správnosti použitých světel v teráriu (viz. Jak osvětlit terárium pro agamu vousatou?). K rychlé kontrole teplot skvěle poslouží dálkový digitální teploměr.

Proč je agama málo aktivní, schovává se, polehává, nežere a hodně spí?

Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali v následujícím článku: Agama vousatá nežere a není aktivní. Čas na zimování?

Ve zkratce, nejčastější příčinou snížené aktivity agamy je nedostatečně osvětlené terárium - chybí zdroj denního osvětlení. V teráriu nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Výhřevná žárovka a UVB žárovka neposkytují dostatek viditelného světla! Stejně tak není dostatečným zdrojem denního světla venkovní světlo od oken! Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR.

Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.

Jak často svléká agama starou kůži?

Četnost svlékání staré kůže závisí na rychlosti růstu agamy. Mláďata se poprvé svlékají po 2 až 3 týdnech od vylíhnutí. Agamy nesvlékají celou kůži najednou, proto je u mláďat neustále nějaká část těla ve svleku. Interval svlékání je zhruba každé 3 – 4 týdny a postupně se s věkem prodlužuje. Dospělá postarší agama se svléká třeba jen jednou nebo dvakrát do roka.

agama vousatá ve svleku

Jak zimovat agamu vousatou?

Během zimování agamy nepřijímají žádnou potravuAgamy se zimují vyprázdněné - nesmí mít v sobě zbytky nestrávené potravy. Agamu přestaneme krmit zhruba 7 – 10 dní před zimováním, aby měla dostatek času strávit zbytky potravy. Vyprázdnění můžeme podpořit koupelemi ve vlažné vodě.

Poté, co je agama vyprázdněna, začneme postupně omezovat osvětlení a snižovat teploty v teráriu. To znamená, že například během jednoho týdne postupně zhasneme veškeré osvětlení. Teploty v teráriu by přes den měly klesnout alespoň na 22 °C. Pokud máme v místnosti tepleji, je vhodné agamu přesunout na chladnější místo. Zimovat nemusíme v teráriu, agamu můžeme umístit například do plastového boxu s pískem. Teplota by během zimování neměla klesnout pod 13 °C. Zhruba po 2 – 2,5 měsících zimování vrátíme agamu zpět do terária. Během následujících 14 dní postupně rozsvěcíme všechna světla a zvyšujeme teploty. Následně začínáme nabízet potravu.

Podrobný návod na zimování agamy naleznete zde: Zimování agamy vousaté.

Jak dlouho zimuje agama?

Zimování by mělo trvat 2 – 2,5 měsíce. Minimální délka zimování je 1,5 měsíce. Maximální délka zimování je 3 měsíce. Agamy zimují jednou do roka ideálně v období od začátku prosince do konce února.

Musím agamu zimovat?

Zimovat agamu není nutné, ale určitě to doporučujeme. Zimování přináší mnoho výhod a je pro agamy přirozené. Pomáhá jim přečkat chladné období, během kterého je v přírodě nedostatek potravy. Zároveň si agamy během zimování „dobíjí baterky“ na novou sezónu. Zimování má pozitivní vliv na celkovou kondici a délku života. Také jé důležité v případě, kdy chceme agamy rozmnožovat. Pozitivně ovlivňuje chuť samců k páření a tvorbu vajec u samic .Důležité je zmínit, že se zimují pouze dostatečně velké a zdravé agamy. Ideální je zimovat agamy starší než 10 – 12 měsíců. Nicméně v našem chovu běžně zimujeme i mláďata od věku 5 měsíců. Podstatný je zdravotní stav a celková kondice spíše než samotný věk. Nemocné, poraněné nebo jinak oslabené agamy nezimujeme. Stejně tak není vhodné zimovat samice krátce po snůšce.

Má se agama rosit?

Agamy není vhodné často rosit ani obecně zvyšovat vlhkost v teráriu. Stačí, když agamě porosíme jednou za několik týdnů (3 - 6 týdnů) okolí tlamy, aby měla možnost se napít. Počkáme, jestli se začne olizovat. Pokud ano, pokračujeme v rosení. Ani v období svlékání se agamy nemusí rosit, naopak jim jde svlékání kůže lépe za sucha. Maximálně můžeme jednou za den lehce porosit terárium, aby se dočasně mírně zvýšila vzdušná vlhkost. Výjimkou jsou mláďata v prvních 6 týdnech života, která snadno podléhají dehydrataci. Takto malé agamky porosíme zhruba 2 – 3 x  do týdne.

Má se agama koupat?

Koupele agamy prakticky nepotřebují. V našem chovu koupeme pouze, pokud je potřeba agam omýt od nečistot (zpravidla od trusu), nebo pokud je chceme jednou za pár měsíců zhydratovat. Koupele ve vlažné vodě se občas využijí i v případě, že je potřeba popohnat vyprázdnění. Zpravidla v případech, kdy hrozí zácpa nebo je potřeba agamu vyprázdnit před zimováním.

Jak rozpoznat pohlaví u agamy?

Nejspolehlivějším způsobem je ověření, zda agama má či nemá hemipenisy (samčí pohlavní orgán). Položte agamu na stůl ideálně tak, aby šlo světlo od okna ze strany. Ocas ohněte nahoru, břicho zůstává na podložce. Případné hemipenisy jsou vidět zespoda na kořeni ocasu těsně nad kloakou. Hemipenisy vytváření dvě boule pod kůží. Hledání hemipenisů je možné provádět i pomocí prosvěcování. Ve tmě prosvítíme kořen ocasu pomocí baterky. U samců vidíme dva podlouhé růžovofialové útvary.

U dospělých samců jsou druhotným znakem stehenní (femorální) póry (viditelné hlavně u samcům starších 2 let). Stavba těla a chování agam mohou být neprůkazné.

agama vousata pohlavi samecagama vousata pohlavi samice

Jak dlouho je agama gravidní?

Samice naklade první snůšku vajec zpravidla 4 týdny po páření. V některých případech samice začínají tvořit vejce samovolně a k páření, tedy i k oplodnění vajec dojde až dodatečně. V takovém případě může samice klást i po 2 týdnech od páření. Pokud má samice více snůšek po sobě, interval mezi snůškami bývá zhruba 21 – 28 dní.

Čím se živí agama vousatá?

V přírodě se agamy vousaté živí rostlinou potravou a vším, co zvládnou ulovit (např. hmyz, drobní obratlovci, pavouci apod.) V zajetí krmíme rostlinou potravou a běžně dostupným krmným hmyzem (cvrčci, sarančata, švábi). Podrobný přehled vhodných rostlin ke zkrmování najdete zde: Rostlinná potrava pro agamy, leguány, želvy a další druhy.

Může agama holátka?

Holátka myší představují bohatý zdroj živočišných bílkovin a vápníku. Je vhodné je nabízet například samicím po kladení vajec, aby rychle nabraly sílu a živiny. Krmení holátky a jinými obratlovci ale není nezbytné. Agamy v zajeté často bojují s nadváhou a krmení obratlovci může tento problém ještě podpořit.

Jak agama pije?

Agamy nemají sklony pít z běžných hlubších misek. Preferují mělké misky nebo tácky, do kterých mohou pohodlně vkročit. Popřípadě je možné nabízet vodu z rozprašovače nebo kapátka. Agamy se mohou napít i během koupele. Nicméně příliš časté pití vody kor ve velkém množství může agamě škodit. Jejich organizmus není stavěný na vysoký příjem vody a docházelo by k zatěžování ledvin. Bohatě stačí, když nabídnete vodu jednou za pár týdnů. Agamy přijímají vodu i z potravy, proto některé z nich ani nejeví zájem, pokud jim vodu nabídneme.

 

Jaké vitamíny, vápník a minerály dávat agamě? Jak často?

Agamy ke správnému vývoji potřebují vápník spolu s dalšími minerálními látkami a v menší míře vitamíny. Při výběru vápníku se vyhněte těm s přídavkem vitamínu D3. Ideální je čistý vápník, který doplníme o vápník s dalšími minerálními látkami Aquamin. Aquamin je v současné době jeden z nejkvalitnějších zdrojů vápníků pro plazy. Obsahuje více než 70 prospěšných minerálních látek a navíc je snadno vstřebatelný.

Dávkování: mláďatům zhruba do 7 měsíců podáváme čistý vápník 3x do týdne a Aquamin také 3x týdně. Starším agamám stačí čistý vápník 2x týdně a Aquamin 1x týdně. V případě většího počtu krmných dávek během jednoho dne stačí, když vápníkem posypeme pouze jednu krmnou dávku v daném dni.

Vitamínových směsí je na trhu celá řada. Liší se kvalitou, složením, chutí, přilnavostí na potravu a samozřejmě i cenou. Z vitamínů doporučujeme Zoomed Reptivite, Sera Reptimineral, Nekton Multi-rep, nebo vitamíny na přírodní bázi Arcadia EarthPro-A.

Dávkování: vitamíny podáváme agamě jednou za 7 – 10 dní.

Jak často se agama vyprazdňuje?

Četnost vyprazdňování závisí na několika faktorech – věk agamy, množství přijaté potravy, složení potravy, míra aktivity a s tím související roční období.  

Mláďata se v prvních měsících života (zhruba do 4 měsíců) vyprazdňují téměř denně. Je to dáno tím, že jsou krmeny několikrát denně a v příjmu potravy nejsou nijak omezovány. S věkem se četnost vyprazdňování prodlužuje. Odrostlé a dospělé agamy se vyprazdňují každé 2 - 4 dny (někdy však i po 1 - 2 týdnech, pokud mají sníženou aktivitu). Od jara do podzimu, kdy jsou agamy obecně aktivnější a žravější, mají častější stolici. Na podzim s příchodem chladného počasí jsou agamy línější, méně žerou a to vede k méně častému vyprazdňování. Čím více rostlinné potravy agama sežere, tím častěji se vyprazdňuje. Pokud agama odmítá rostlinou potravu a žere pouze hmyz, který je navíc okřídlený, může mít méně častou stolici až zácpu.

Co dělat, když má agama zácpu?

Nejprve je potřeba si uvědomit, zda jde skutečně o zácpu. Je možné, že se snížil interval mezi vyprazdňováním z důvodu snížené aktivity agamy nebo nevhodně zvolené skladby potravy (viz. Jak často se agama vyprazdňuje?). Za zácpu můžeme považovat to, pokud je agama aktivní, hodně žere a nevyprazdňuje se týden a déle.

V případě zácpy doporučujeme koupele ve vlažné vodě (34 - 37°C), při kterých se nahřejí a rozhýbají střeva. Koupel trvá do 10 min a můžeme ji opakovat 2 x denně. Agama může koupele využit i k tomu, aby se napila. Vyhněte se nabízení hůře stravitelného hmyzu (dospělá sarančata, okřídlení švábi, velké množství červů). Naopak nabídněte například ledový salát nebo pekingské zelí, které mají projímavé účinky. Na salát můžeme přidat pár kapek rostlinného oleje (olivový, slunečnicový).

Pokud nepomáhají tato doporučení, navštivte veterináře. Ve výjimečných případech se nemusí jednat o klasickou zácpu. Agama mohla sežrat velké množství písku nebo jiného substrátu a je potřeba neprodleně navštívit veterináře. Tento případ většinou rozpoznáme při prohmatání břicha agamy. Na prstech při prohmatávání střev cítíme „šramocení písku“ ve tvaru podlouhlého válečku na levém straně břicha. V případě stolice cítíme pouze zatvrdlá střeva na levé straně břicha.

Co dělat, když má agama průjem?

Řešením průjmu u agamy je omezení vodnaté potravy (ledový salát, pekingské zelí, okurka, meloun atd.). Pokud omezení nezabírá, doporučujeme navštívit veterináře a nechat odebrat vzorek trusu. Agama může mít vnitřní parazity, nebo se může jednat o jiný projev onemocnění.

Stříhají se agamám drápy?

Agamám se drápy běžně nestříhají. Přirozeně si je obrušují o dekorace – větve, kameny apod. Ještěři potřebují ostré drápy, aby mohli šplhat. Pokud je agama v nevyhovujících podmínkách (malý prostor, chybějící dekorace, nevhodný substrát), tak se může stát, že drápy přerůstají a kroutí se, to může vést k deformacím prstů.