Průvodce UVB světly do terária

V dnešní době existuje celá řada UV-B světel s odlišnými parametry. Kromě dosahu UV-B záření je nutné sledovat také jejich životnost a doplňkové vlastnosti, jakými jsou vyzařované teplo a viditelné světlo (resp. UV-A záření). Vezmeme-li v úvahu rozdíly v cenách, spotřebě a četnosti výměny za nové, může být obtížné vybrat nejvhodnější variantu.

Lineární zářivky

Většina lineárních zářivek má nedostatečný dosah UV-B záření (max. 15 cm u nové trubice) a jejich výměna je nutná po 6-7 měsících provozu (při 12 hod./den). Existují výjimky. Některé UV-B zářivky typu T5 mají dosah 15-20 cm a jejich výměna je nutná teprve po 10 měsících provozu. 

Hlavní výhodou lineárních zářivek je plošné osvícení ubikace, což je užitečné v odchovnách nebo při použití nad větvemi a policemi. Dosah UV-B záření můžeme prodloužit o pár centimetrů pomocí vhodného reflektoru z leštěného kovu. Nevýhodou těchto zdrojů je absence kvalitního viditelného světla (mají nedostatečné UV-A záření). Značným nedostatkem je i minimální produkce tepla, které je nutné ke správnému využití UV-B v těle plaza. Z toho plyne, že je nutné je doplnit o plnospektrální světlo (denní světlo) a výhřevnou žárovku, kterou umístíme do blízkosti UV-B zářivky. 

Kompaktní zářivky

UVB kompaktní zářivky mají velmi podobné vlastnosti jako lineární zářivky. Dosah je opět omezený (u nové max. 15-18 cm) a výměna nutná po 6-7 měsících každodenního provozu.

Oproti lineární zářivce vytváří lokální zdroj UV-B, takže ozáří menší plochu. Na druhou stranu není problém je umístit i na hůře dostupná místa, která mají v oblibě naši chovanci. Ani od „kompaktů“ nemůžeme očekávat kvalitní viditelné světlo a dostatečné teplo, takže je nutné je umístit poblíž výhřevné žárovky a terárium doosvětlit plnospektrálním světlem.

DSC_0314DSC_0317 - Kopie

Výbojky

UV-B výbojky se vyznačují velmi silným UV-B zářením, které má dosah v desítkách centimetrů (20 - 50 cm v závislosti na typu a výkonu). Navíc se tato světla vyměňují až po roce provozu, protože poté je UV-B minimální. Jejich velkou výhodou je značná produkce tepla. Jeho přítomnost v kombinaci s UV-B zářením simuluje přírodní podmínky, ve kterých slunce poskytuje teplo i UV-B zároveň. Z toho důvodu není nutné do blízkosti výbojek instalovat výhřevné žárovky. Co se týče denního světla, k výbojkám ho přidáváme vždy. Ačkoli některé produkují světlo podobné tomu dennímu, osvětlují pouze malou plochu terária, protože se jedná o bodové zdroje.

UVB VÝBOJKY Bez potřeby předřadníku

U těchto výbojek je velkou výhodou fakt, že není nutné kupovat předřadník, což je poměrně nákladné zařízení. Předřadník je již zakomponován v samotné výbojce. To dělá z těchto lamp cenově dostupné a přitom silné zdroje UV-B záření. Tato vlastnost s sebou však přináší i určité nevýhody. Tyto výbojky nevyzařují příliš kvalitní viditelné světlo, mají nižší intenzitu a hodnoty UV-A záření. Špičkou na trhu uvb výbojek se zakomponovaným předřadníkem jsou výbojky Arcadia.

UVB VÝBOJKY Vyžadující předřadník

Ve srovnání s předešlým typem je u těchto výbojek nutná koupě předřadníku, což zvyšuje počáteční investici. Na druhou stranu tato technologie přináší lepší vlastnosti. Jedná se zejména o intenzivní viditelné světlo v kombinaci se silným UV-A zářením. Tím je u těchto výbojek dosaženo třech vlastností, které jsou nutné k vytvoření „slunečního záření“. Jde o kombinaci tepla, denního světla a UV-B i UV-A záření. Navíc se tyto výbojky vyrábí již od 35 W. To umožňuje jejich použití i v menších teráriích. Nižší spotřeba také znamená nižší náklady na elektřinu. 

Tyto výbojky se nabízejí velmi často ve dvou variantách a to Spot a Flood. Rozdíl je v úhlu paprsku, což znamená i ve velikosti plochy ozářené UV-B zářením. Typ Flood má úhel paprsku širší (45°), čím sice více osvítí, ale na druhou stranu má o něco málo kratší dosah.

mmmm - Kopie - Kopie

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.