Kladiště pro agamu vousatou

Příprava vhodného kladiště je základní dovedností každého chovatele. Čím lepší kladiště vytvoříme, tím nižší je pravděpodobnost zadržené snůšky. Pokud samici vytvořené místo k nakladení nevyhovuje, nervózně přehrabuje každý kout terária a celý proces pak může trvat o několik dní déle. Výsledkem může být vysílená samice, v některých případech dokonce s drápy zpilovanými až na kost. Naopak pokud víme, jaké místo samice hledá a podaří se nám ho vytvořit, nakladení proběhne s dokonalým načasováním a bez zbytečné újmy na zdraví.

Jaké místo hledá samice pro nakladení vajec?

Samičky nehledají jen kout, kde by se zbavily snůšky. Hledají takové prostředí, ve kterém je největší šance, že zde vejce úspěšně odinkubují. K inkubaci vajec je potřeba dostatečná vlhkost a teplota. Zde dělá spousta chovatelů chybu - připraví vlhký substrát, ale už nesledují jeho teplotu. Vlhký, ale zároveň studený písek nahrnutý do nejchladnějšího koutu terária, nepředstavují pro samici vhodné místo k nakladení. V takové situaci samice připravené kladiště ignoruje a raději se snaží hrabat v suchém písku poblíž výhřevné žárovky. 

Jako substrát můžeme použit samotný písek, popřípadě je možné ho namíchat například s bílou rašelinou.

Substrát v kladišti nestačí jen navlhčit, ale měl by být zároveň prohřátý.

Optimální teplota pro inkubaci vajec je zhruba 27-30°C. Podobné teploty by měl dosahovat i substrát v kladišti, může být i o něco teplejší, je to lepší než když je naopak studený. Prohřátého kladiště dosáhneme tím, že ho umístíme poblíž zdroje tepla.

První možností je topná fólie pod kladištěm. Zde je vhodné téměř na dno kladiště zasunout čidlo termostatu, protože fólie by mohla u dna přesahovat teplotu 35°C.

Druhá možnost je umístění kladiště pod výhřevnou žárovku. S ohledem na výkon žárovky může být kladiště buď přímo pod ní nebo kousek vedle. Termostat v tomto případě nepoužíváme, substrát v kladišti se do hloubky nepřehřívá.

kladiště pro agamu vousatou (1)

kladiště pro agamu vousatou (2)

Kladiště vytvoříme z boxu nebo pomocí interiéru terária.

Osobně preferujeme využití neprůhledného plastového boxu o velikosti zhruba 45 x 30 x 30 cm. Díky tomu, že je box plastový, nehrozí odření prstů a ztráta drápů. Box musí být neprůhledný proto, aby samice na konci vyhrabaného tunelu neměla světlo. Potřebuje mít pocit, že je schovaná v bezpečí hlubokého tunelu. Tento box z vrchu uzavřeme neprůhledným víkem, nebo přiklopíme deskou (pozor, aby vydržela vysokou teplotu pod žárovkou). Vchod do kladiště může být vytvořen ve víku nebo z boku boxu.

Pokud se nám box do terária nevejde, nebo máme v teráriu vyrobenou nějakou vhodnou jeskyni nebo převis, můžeme využít i tuto možnost. Celou jeskyni zahrneme vlhkým substrátem a můžeme si i vyhrát se vchodem do ní, aby byl více krytý a vytvářel tak větší pocit bezpečí. U této možnosti ale hrozí, že samice bude hrabat do 3D stěny a dojde k poranění drápů. I když už jsou na konci tunelu, vydrží několik minut hrabat dál ve snaze vytvořit delší tunel.

kladiště pro agamu vousatou (3)

 

Autor: David Mužíček