Rozhovor: Adéla Kaštánková o chovu pavouků

Dnes se podíváme do zákulisí chovu pavouků. O rozhovor jsme požádali skvělého člověka, srdcaře a hlavně chovatelku, která nám poskytla odpovědi na spousty otázek. Je to šestadvacetiletá Adéla Kaštánková žijící v Moravské Třebové.

Kde se v tobě zrodila myšlenka, že se chceš věnovat chovu pavouků?
Vždy jsem se jich bála, ale přibližně před dvěma lety jsem na facebooku narazila na teraristickou skupinu, kde občas někdo přidal foto sklípkana, a to ve mně probudilo zájem dozvědět se o nich více.

Kolik druhů pavouků bydlí ve tvé domácnosti?
Když budeme mluvit pouze o pavoucích, tak mám zhruba sedmdesát jedinců včetně skákavek a malooček (Heteropod). Patří mezi ně třeba Brachypelmy, Poecilotherie, Nhandu atd.

chov pavouků Adéla Kaštánková

Jak dlouho se věnuješ chovu?

Od minulého srpna. Tehdy jsme si s přítelem říkali, že budeme mít jen jednoho.

Pamatuješ si, jaký pavouk byl tvůj první?

Bylo to neurčené mládě Caribeny (ex. Avicularia) versicolor.

jaký druh pavouka je nejvhodnější pro úplného začátečníka a proč?

Určitě bych hledala mezi americkými druhy, konkrétně rody Brachypelma, Tliltocatl a Grammostola. Jsou klidní a většinou nemají tendence jít do obranného postoje. Akorát je u nich taková nemilá věc – urtikační chlupy. Ty vykopávají ze svého abdomenu (zadeček). Pokud se cítí v ohrožení, jsou schopni tyto chlupy z abdomenu vystřelit, a to může způsobit pálení a svědění kůže na několik hodin. U jmenovaných druhů je to však výjimečné. Ale pokud je dotyčný člověk vyznavačem adrenalinu, tak bych se přiklonila k rodu Psalmopoeus. Tento druh sklípkana je velice rychlý, zbrklý a ještě umí skákat.

Brachypelma hamorii samice
Brachypelma hamorii (samice)

Tliltocatl albopilosum samice

Tliltocatl albopilosum (samice)

Co si musíme nachystat a na co si dát v začátcích největší pozor?

Stačí box nebo terárium odpovídající velikosti. Jako substrát se používá rašelina nebo lignocel (či jejich směs). Výška substrátu se liší podle druhu sklípkana (norový, pozemní, stromový). Úkryt pro sklípkana vyřešíme třeba kusem korkové kůry a můžeme přidat i rašeliník nebo bělomech. Napáječka být nemusí, stačí, když se více zarosí jeden roh ubikace.

Pokud se rozhodneme pro chov pavouka, kde ho můžeme pořídit?

Určitě bych navštívila burzu a navázala kontakt přímo s chovatelem. Ze zverimexu bych ho osobně nebrala, jelikož často sami nevědí, jaký druh prodávají.

Máš nějaké postřehy, kde dělají začínající chovatelé největší chyby?

Velikost ubikace. Když si začínající chovatel pořídí mládě o velikosti špendlíkové hlavičky a chce ho dát do terária např. 20 x 20 x 20 cm, je to špatně. Pavouk se v něm jednoduše ztratí. Bohužel nenajde potravu a za nějaký čas zemře. Vzpomínám si na vlastní začátečnickou chybu, kdy jsem přemokřila substrát a ten začal plesnivět. Musela jsem pavouka odchytit (v začátcích jsem byla samozřejmě ještě strašpytel) a substrát vyměnit. Další častou chybou je krmení mimo ubikaci nebo krmení každý den. Pak nastávají otázky typu „Proč můj pavouk nechce žrát?“.

Jaká skladba potravy je pro pavouky nejlepší? Potřebují i nějaké doplňky?

Potrava se skládá čistě z hmyzu – švábi, červi, cvrčci, sarančata. Co se týče vitamínů, žádné nepotřebují.

Jak často a jakým způsobem se vlastně takový pavouk krmí?

U každého pavouka je to individuální. Mláďata se krmí třeba jednou za týden, dospělci si potravu nevezmou klidně i rok. Potravu jen vložíme do ubikace. Když si ji pavouk nevezme, zase ji odebereme. Dospělcům je možné nabízet živý, ale i umrtvený hmyz. Mláďatům pak zejména ten umrtvený. Mláďata se svlékají častěji a chci tím předejít možnosti, kdy se pavouk sám stává potravou pro hmyz.

Jak správně zařídit terárium pro pavouka?

Uvedeme si to na příkladu: Sklípkan rodu Brachypelma (pozemní) – velikost terária zvolíme minimálně 20 x 20 x 20 cm pro jedince, který má alespoň dva centimetry v těle (pro mláďata postačí pouze kelímek). Výška substrátu (rašelina, lignocel) by měla být alespoň 5 cm. Jedná se o suchomilný druh, takže zarosíme buď jen jeden roh terária, nebo přidáme mělkou napáječku. Teplota by se měla pohybovat kolem 25°C.

Brachypelma albiceps samice

Brachypelma albiceps (samice)

Mohu chovat více pavouků či druhů pohromadě?

Ano. Jde to například u rodu Monocetropus balfuri, Neoholothele incei nebo u některých druhů Poecilotheria. Snad jsem na žádného nezapomněla.

Poecilotheria metallica
Poecilotheria metallica

Jaká manipulace s pavoukem je vhodná?

Nejlépe žádná. Nabídnout potravu, zarosit terárium a vyjmout zbytky potravy mi přijde jako nejlepší volba. Setkala jsem se s případy, kdy byl pavouk zvyklý v jisté míře i na ruku. Ostatně každý chovatel to má jinak.

Jak poznám u pavouků pohlaví?

U samic to poznáme ze svleku, kdy mívají mezi prvním párem plicních vaků spermatéku (viz. foto); samci je nemají. Samci zase po adultním svleku mají bulbusy (makadla přeměněná na pohlavní orgán), některé druhy mají tibiální háky (na prvním páru kráčivých končetin).

spermatéka Nhandu chromatus
Nhandu chromatus (spermatéka u samice)

Jakého věku se pavouci dožívají?

Samci přibližně 5 let, samice i 25 let.

Jaký druh pavouka bys nedoporučila začínajícímu chovateli a proč?

Určitě ne druhy z Afriky a z Asie. Jed těchto pavouků je toxicky významný a jejich kousnutí může vyvolat velice silné reakce jako například svalové křeče, které přetrvávají i několik měsíců. U oslabených jedinců (alergik, astmatik, autoimunitní onemocnění apod.) může dojít až k úmrtí.

Jak nákladný je vlastně takový chov pavouků?

Minimálně, navíc pokud si chovatel chová vlastní krmný hmyz. Výdaje jsou jen za boxy, terária, substrát a občas korkovou kůru.

Co má člověk dělat, když dojde k nechtěnému útěku? Nějaké tipy, kde hledat?

Pokud se nezadaří chytit hned po útěku, tak hledat nejlépe po setmění nebo na vlhkých místech (koupelna). Osobní zkušenost s touto situací zatím nemám.

Kde může začínající chovatel získat podrobné informace k chovu?

Určitě na internetu, v různých facebookových skupinách a z vlastní zkušenosti bych doporučila i knihu od pana Kovaříka Svět pavouků. Tuto knihu doporučuje i mnoho zkušených chovatelů.

Existuje nějaký druh, po kterém toužíš? Jaký a proč?

Birupes simoroxigorum – kvůli jeho úžasnému zbarvení.

Jaký druh bys naopak nechtěla? Ze kterého máš respekt nebo dokonce i strach?

Takový snad ani není. Všichni mají něco do sebe.

Jak poznám, že je pavouk nemocný? Mohu s ním k veterináři?

Většinou se to pozná od pohledu. Například bílé flíčky, boule, záškuby nohou. Žádný veterinář přes pavouky není. To mě přivádí pouze na jednu myšlenku – když pavoukovi není pomoci a jen se trápí, je nejlepší ho dát do mrazáku. Je to pro něj něco jako eutanázie, kdy mu postupně slábne metabolismus.

Vzkázala bys něco začínajícím nebo i zkušenějším chovatelům?

Lidé vás budou mít za blázny, ale to je v pořádku. Nenechte se odradit od toho, co vás zajímá. Chovu zdar!

Bumba horrida

Bumba horrida

Ceratogyrus darlingi samice

Ceratogyrus darlingi (samice)

Harpactira pulchripes

Harpactira pulchripes

Chromatopelma cyaneopubescens mládě

Chromatopelma cyaneopubescens (mládě)

Phiddipus regius adulní samice

Phiddipus regius (adultní samice)

Phiddipus regius samice

Phiddipus regius (samice)

 

Autor: Sandra Bartošová