Gekončík noční: Vše, co potřebujete vědět o jeho chovu

Gekončík noční (lat. Eublepharis macularius) patří mezi nejoblíbenější ještěry chované v teráriích po celém světě. Svoji popularitu si získal mezi chovateli především díky své mírné povaze, relativně snadné péči a atraktivnímu vzhledu, který ještě podtrhují nesčetné barevné varianty. Pokud se chcete o tomto úžasném ještěrovi dozvědět více, nebo dokonce přemýšlíte o jeho pořízení, čtěte dále. V tomto článku se dozvíte vše, co byste měli vědět o jeho chovu.

Gekončík noční: mírumilovný ještěr vhodný i pro začátečníky

Gekončík noční je menší, ale robustní ještěr, který dosahuje délky až 30 cm. V zajetí se může při dobré péči dožít až dvaceti let. Jeho přirozeným domovem jsou podhorské skalnaté oblasti jihovýchodního Afghánistánu, Pákistánu a severu Indie.

Gekončíci jsou klidní a nekonfliktní ještěři, kteří se snadno přizpůsobí životu v zajetí. Jejich vysoká odolnost a schopnost snášet počáteční chyby začínajících chovatelů je činí ideálními zvířaty pro ty, kteří teprve objevují svět teraristiky. Gekončíci jsou aktivní hlavně za soumraku a v noci, kdy loví potravu, zatímco přes den odpočívají v úkrytech.

Jsou to společenští tvorové, kteří se obvykle dobře snáší mezi sebou, můžeme je tedy chovat buď samostatně, nebo ve skupinách. Pokud zvolíme skupinový chov, je důležité mít v teráriu vždy jen jednoho samce a ideálně tři až pět samic. Samci bývají velmi náruživí, což by pro jednu samičku mohlo být příliš vyčerpávající. 

Gekončík noční (2)

Jak má vypadat terárium?

Terárium může být vyrobené v podstatě z jakéhokoliv materiálu. Můžete zvolit terárium skleněné, dřevěné, z PVC desek nebo i plastový box. My doporučujeme dřevěné terárium, protože lépe udržuje teplo. Jedná se o pozemní ještěry, proto by terárium mělo být orientováno na délku s minimálními rozměry 60 x 40 x 45 cm pro jednoho jedince. Pro skupinu doporučujeme ubikaci o minimálních rozměrech 100 x 50 x 45 cm. Nicméně, čím více prostoru vaši gekončíci budou mít k dispozici, tím budou spokojenější. Gekončíci jsou vynikající lezci, a proto ocení členitou zadní stěnu terária se spoustou polic. Je důležité podotknout, že na rozdíl od jiných gekonů nejsou schopni šplhat po skle či plastu.

dsc_0836---kopie_optimized

Jak vybavit terárium pro gekončíka nočního?

Aby se gekončíci cítili dobře a bezpečně, je klíčové vybavit terárium dostatkem úkrytů. Ideální volbou jsou korkové roury, kokosové skořápky nebo různé umělé jeskyně a úkryty, které jim nejen poskytnou útočiště, ale také přidají přirozený vzhled a zlepší celkový estetický dojem terária.

81

85

 

 

Jako dekorativní prvky volíme různé kameny, kořeny, umělé plošiny a skalky, po kterých mohou gekončíci lézt. Pro dokonalý vzhled biotopu můžeme terárium doplnit o přírodní či umělé sukulenty, které se skvěle hodí do tohoto prostředí. A samozřejmě nesmíme zapomenout na stále dostupnou misku s vodou.

20210619_180305

20210619_180924

V přírodě gekončíci vyhledávají ke svlékání staré kůže místa s vyšší vlhkostí, jako například různé nory. Takové místo doporučujeme vytvořit i v teráriu. K tomuto účelu se nám osvědčilo kladiště, které může sloužit zároveň jako úkryt, a to v kombinaci s navlhčeným substrátem. Jako substrát můžete použít písek smíchaný se zeminou (substráty z řady Earth), nebo smíchat rašelinu s pískem.

Gekončík noční: jaký zvolit substrát do terária?

Podestýlka patří mezi kontroverzní témata. Přirozeným substrátem, který odpovídá přírodním podmínkám, je písek smíchaný se zeminou, štěrkem a kamením různé velikosti (např. substrát Habistat Leopard Gecko Bedding nebo substráty od Repti Planet z řady EARTH). Mějte však na paměti, že pokud váš gekončík nedostává dostatečné množství vápníku a dalších minerálů, může začít písek a drobné kamínky požírat, což může vést k ucpání střev. Některé zdroje dokonce považují písek za nevhodný a doporučují chovat gekončíky bez substrátu, například na novinách nebo papírových utěrkách. Alternativou k běžnému substrátu jsou také speciální terarijní koberce, které vynikají vysokou absorpcí tekutin.

83 – kopie

 

Mezi českými chovateli je oblíbeným substrátem kočkolit, nicméně ho považujeme za nevhodný. Kočkolit vysušuje sliznice a komplikuje proces svlékání staré kůže. Navíc pokud gekončík například šlápne do misky s vodou a následně do kočkolitu, prsty se mu snadno obalí a po zaschnutí jde o nepříjemnou komplikaci.

Jaká má být teplota v teráriu?

Gekončíci pochází z oblastí s vysokými teplotami s minimem srážek během léta a naopak poměrně chladnými zimními měsíci s občasnými srážkami. V přírodě se denní teploty v březnu po zimních měsících pohybují okolo 20°C (12-18°C v noci) a během dubna postupně narůstají na 29°C (20-23°C v noci). Následují nejteplejší měsíce květen a červen, kdy teplota vzduchu ve stínu dosahuje během dne 35-40°C (24-29°C v noci). Od července až do listopadu se teploty drží v rozmezí 29-35°C (noční klesají na konci září pod 22°C). Zimy jsou poměrně mírné s denními teplotami 12-20°C a nočními poklesy na 0-13°C.

Abychom se v teráriu co nejvíce přiblížili přirozeným podmínkám, je potřeba vytvořit teplotní gradient. Jak na to? Stačí umístit zdroj tepla do jedné poloviny terária, zatímco druhá polovina zůstává nevytápěná. Jako zdroj tepla skvěle poslouží bodová výhřevná žárovka. Tímto způsobem se vytvoří teplá zóna, kde se teplota pohybuje mezi 32-35°C. Pod výhřevnou žárovkou může teplota lokálně dosahovat až 40°C. Alternativní možností k výhřevným žárovkám jsou topné fólie, topné kabely nebo tepelné zářiče.

V chladné zóně se teplota pohybuje okolo 26-29°C. V noci v teráriu nesvítíme ani netopíme, takže teplota odpovídá pokojové.

Potřebuje gekončík noční zdroj UVB záření?

Ačkoli gekončíci mají ve svém názvu „noční“, neznamená to, že by byli aktivní pouze v noci.  Gekončíci vylézají ze svých úkrytů v pozdním odpoledni před blížícím se západem slunce a zalézají těsně před východem. Z toho vyplývá, že se v přírodě se sluncem setkávají, ale pouze v časech, kdy je úroveň UVB záření nižší než v průběhu dne.  I v našem chovu jsme pozorovali, jak se tito ještěři krátce před zhasnutím světel chodili vyhřívat, když už v místnosti panovalo šero.

DSC_0840

Na základě výzkumů bylo prokázáno, že díky tenčí kůži jsou gekončíci schopní absorbovat UVB záření v dostatečném množství mnohonásobně rychleji než denní ještěři jako je například agama vousatá (až 14x rychleji oproti agamě). To znamená, že v přírodě získávají potřebné množství UVB záření za výrazně kratší dobu, kdy jsou vystavení slunečním paprskům.

UVB záření je pro ještěry velmi důležité, protože je zejména odpovědné za tvorbu vitamínu D3 v jejich těle (přeměna provitamínu D na previtamín D3 a následně vlivem tepla na vit. D3). Bez D3 vitamínu může dojít k vážným a nevratným metabolickým onemocněním kostí. Pokud tedy v teráriu u gekončíků chybí UVB světlo, je nutné vitamín D3 dodávat uměle prostřednictvím vitamino-minerálních přípravků. To znamená, že gekončící jsou schopni žít bez UVB světla a přitom nevykazovat potíže s využitím vápníku, pokud jim pravidelně podáváme vitamín D3. Nicméně umělé podávání D3 s sebou nese riziko hypervitaminózy (nadbytek). Ta má za následek poškození ledvin a kalcifikaci měkkých tkání.

Pokud chcete svým chovancům poskytnout co nejpřirozenější prostředí, určitě uděláte dobře, když jim UVB světlo pořídíte.  Pokud se rozhodnete investovat do UVB osvětlení, volte světla s označením 2,4-7 % UVB. Vhodnou volbou jsou zářivky značky Arcadia z řady ShadeDweller.  Špičkovým řešením je pak verze těchto zářivek označená jako LumenIZE. Tato světla umožňují stmívání osvětlení, což dokonale kopíruje přírodní podmínky. U albinotických genetických forem doporučujeme použít zářivky o síle 2,4 % UVB. UVB zdroj můžete zapnout třeba jen 3-4 hodiny předtím než úplně zhasnou světla, nicméně je možné i svícení v průběhu celého dne.

Čím se gekončík noční živí a jak často ho krmit?

Gekončící patří mezi hmyzožravé ještěry. Jídelníček se skládá z živého hmyzu (cvrčci, švábi, sarančata, v menší míře červi potemníků). Dospělcům můžeme občas dopřát myší holátko. Mláďata krmíme denně, prakticky v libovolném množství. Dospělí jedinci se krmí jednou za dva až čtyři dny. U dospělců je důležité hlídat optimální hmotnost, protože překrmování může vést k jejich obezitě. Potrava se posypává vitamino-minerálním přípravkem, a navíc se jim podává čistý vápník (uhličitan vápenatý).

80 – kopie

Jaké vitamíny a minerály gekončík noční potřebuje?

Tak jako nedostatek, i přebytek vitamínů může být pro gekončíky škodlivý. Každá značka vitamino-minerálního přípravku má odlišné dávkování. Navíc je nutné si uvědomit, zda dané produkty obsahují vitamín D3 nebo ne. My doporučujeme například tyto přípravky:

  • Arcadia EarthPro-A – vitamíny s přídavkem vápníku (neobsahuje vit. D3)
    2-3x týdně
  • Terasvět Aquamin – vápník s hořčíkem + další minerály (neobsahuje vit. D3)
    1-2x týdně
  • Arcadia EarthPro Revitalise D3 – vitamíny s minerály obohacené o vitamín D3
    1x za 10 dní (pokud používáte UVB světlo), 2x za 10 dní (pokud nepoužíváte UVB)

Vitamino-minerálními přípravky posypávejte krmný hmyz před podáním gekončíkům. Volně v misce, která je v teráriu, můžete navíc nechat čistý vápník pro případ, že by gekončíci pocítili nedostatek vápníku a chtěli si sami přidat. Jde však pouze o doplněk, nikoli hlavní zdroj. Pokud by nedostávali vápník s dalšími minerály spolu s potravou, ale byly by k mání pouze v misce, hrozilo by požírání substrátu ve snaze o doplnění chybějících látek.

V období svleku můžeme podávat přípravek pro plazy Arcadia EarthPro ShedSupport, který pomáhá při svlékání staré kůže. 

Rozmnožování

Doba páření obvykle nastává po zimování. Samečkové jsou schopni páření často již od 5 měsíců.  K páření připouštíme samice nejdříve v době, kdy dosáhnou hmotnosti minimálně 45–50 gramů a věku 1 rok. Tím předcházíme zbytečnému zatěžování samic a minimalizujeme rizika spojená s kladením vajec.

Samec se při páření zakousne samičce za krk, podsune pod ní ocas a dojde k samotnému aktu. Celá akce trvá jen pár sekund, ale opakuje se prakticky denně. Samička pak klade dvě, výjimečně i jedno kožovité vejce 4x až 8x ročně do předem připraveného kladiště.

 84 – kopie

 

 Autor: Jana Mužíčková