Pagekon řasnatý a jeho chov

Pagekon řasnatý je oblíbeným terarijním zvířetem, jehož chovu se věnuje celá řada chovatelů. Přinášíme Vám článek, v němž se dozvíte základní informace o jeho chovu. Získáte zde přehled o tom, jak zařídit terárium, čím ho krmit, a jak se o něj starat, aby byl v dobré kondici a dobře prospíval.

Pagekon řasnatý (1)_1

Pagekon řasnatý: obecná charakteristika

Pagekon řasnatý (Rhacodactylus ciliatus) patří do čeledi gekonovitých a z pohledu morfologie a zbarvení se stává zcela ojedinělým. Jedná se o drobného ještěra obývajícího pralesy Nové Kaledonie a ostrůvky GrandeTerre a Île des Pins. Poprvé byl popsán v roce 1866. Až do roku 1994 byl považován za vyhynulého a poté byl znovu objeven. Je to stromový gekon s noční aktivitou. Dožívá se průměrně přes 10 let.

Pagekon řasnatý a jeho vzhled

Pagekon řasnatý je menší zavalitý gekon s mohutnějším tělem a tenkým ocasem.  Dorůstá délky až 18 cm, s délkou těla 100-124 mm. Hmotnost se pohybuje kolem 30-35 g. Nejčastěji se setkáme s jedinci s rezavým zabarvením. Někteří pagekoni mohou být i nazelenalí, bledě žlutí nebo zbarveni do hnědých až šedých odstínů. Kůže není většinou jednobarevná, na těle se vyskytují flíčky, nepravidelné proužky nebo tečky.

17_optimized

19_optimized

5_optimized

Hlava je mohutnější a je výrazně oddělena od těla. Má tvar čtyřúhelníku a je mírně protažená, k nosu zašpičatělá. Na temeni je patrný pozůstatek parietálního oka. Uši představují malé otvory umístěné po bocích hlavy. Nad vystouplýma očima jsou dvě řady zvětšených šupin připomínající řasy. Ty se pozvolna táhnou podél hlavy přes hřbet ke kořeni ocasu.

Tělo je podlouhlého tvaru, mírně zploštělé a ocásek je kratší. Končetiny jsou pětiprsté. Na prstech mají tito plazi přísavné lamely, které jim umožňují lezení po hladkých površích, mohou lézt i po stropě. Na zadních nohách se v oblasti kolenního kloubu nachází kožní lem, který zabezpečí snadné plachtění při skocích. Ocas je po celé své délce stejně silný a na jeho konci je přísavná lamela. Má schopnost autotomie (odvržení), ale regenerát již nedorůstá. Proto po odvržení zůstává gekonovi pouze maličký pahýlek.

Jak již bylo zmíněno, jsou to plazi se soumračnou aktivitou, mají proto oči se svislou štěrbinovitou zřítelnicí, která má schopnost se zužovat nebo roztahovat v závislosti na množství dopadajícího světla. Duhovka je oranžově hnědá a oční víčka chybí, proto je možné spatřit gekona, jak si oči čistí jazykem.

Různé vůně a pachy vnímají gekoni nejen nozdrami, ale i tzv. Jacobsonovým orgánem, který se nachází v oblouku patra. Na tento orgán je přenášena pachová stopa z jazyka, takže pokud gekon něco očichává, je to podobné spíš ochutnávání. Pozorováním jedinců chovaných v zajetí se ukázalo, že používají oba orgány jen s malým rozdílem, a to tím, že pokud zkoumají potravu, využívají převážně nozdry a při rozpoznávání pohlaví ostatních jedinců nebo hledání vhodného prostoru pro umístění snůšky upřednostňují spíše jazyk.

Pagekon řasnatý (3)

Pagekon řasnatý (2) 

Pagekon řasnatý: jak má vypadat terárium a jak ho vybavit?

Pagekon řasnatý patří mezi arborikolní druhy, což znamená, že žije na stromech nebo keřích. Proto by terárium mělo být orientováno na výšku. Minimální rozměry vnitřního prostoru terária pro jednoho jedince jsou 40 x 40 x 60 cm ( délka, šířka, výška). Pro skupinu doporučujeme ubikaci o minimálních rozměrech 50 x 50 x 100 cm. Nicméně, čím více prostoru vašim pagekonům dopřejete, tím budou spokojenější.

Klíčovým aspektem je i vhodné a účelné zařízení a vybavení prostoru terária. Důležité jsou dobře zvolené větve orientované vertikálně, korkové a bambusové dekorace. Ty využijí gekoni k lezení v  různých výškách a vzdálenostech od zdroje výhřevu. Duté korky a závěsné kokosové úkryty poslouží jako úkryty nejen k odpočinku, ale i jako únikový prostor, pokud chováme skupinku více jedinců.  Jako přírodní větve jsou doporučovány např. dubové, bezové a vrbové. Ovocné větve nejsou moc vhodné, protože mohou znečistit lamely na prstech gekonů. Vhodné jsou i bambusové tyče.  Z umělých dekorací jsou vhodné především umělé rostliny, které se dají zavěsit na stěnu terária. Skvělou volbou jsou také pozadí na stěnu terária z umělých rostlin, které poskytují mnoho úkrytů a navíc ozdobí každé terárium.

V teráriu také nesmíme zapomenou na misku na vodu a krmení. Pro pagekony jsou ideální nástěnné misky, které se dají přidělat na stěnu terária pomocí přísavek nebo magnetů. 

Pagekon řasnatý (4) 

 

Pagekon řasnatý: vlhkost, teplota a osvětlení v teráriu

Správná vzdušná vlhkost zajišťuje dobré svlékání kůže gekonů. Mláďata potřebují vyšší vlhkost, ale nesmíme to podcenit ani u dospělých jedinců. Při nedostatečné vlhkosti mohou nastat problémy se zasycháním kůže, hlavně v oblasti prstů. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 75 % během dne a v noci kolem 85 %

Odvětrávání terária je neméně důležité, aby v prostoru nedocházelo k množení plísní a hub, ale současně nesmí být zvířata vystavena průvanu. Větrací průduchy je vhodné umístit do stropu a spodní části terária, aby docházelo k přirozené obměně vzduchu.

Osvětlení a výhřev je třeba volit v závislosti na přirozeném prostředí chovaného druhu. Pagekon patří mezi ektotermní – tzn. studenokrevné živočichy, kteří jsou závislí na teplotě okolí. Tvrzení uváděné v některých zdrojích, že přes den není potřeba pagekonovi svítit, nejsou zcela pravdivá.

Pagekon řasnatý je ještěr se soumračnou a noční aktivitou. Malé a menší druhy těchto gekonů přes den sice odpočívají, ale přitom přijímají UVB záření. Nedostatek UVB způsobuje křivici, nevratné změny a zdravotní komplikace. Jako vhodný zdroj UVB lze doporučit lineární zářivku Arcadia PRO T5 UVB Kit 8W 2,4% Arboreal.  V případě terária z celosíťovaným stropem je optimální umístit UVB světlo nad strop mimo terárium.  Gekonům tak zajišťuje osvit ve většině míst, kde se zdržují. 

Dále je třeba doplnit výhřevnou žárovku, aby měla zvířata odpovídající teplotu. Zpravidla postačuje žárovka s příkonem 25-40W (např. GiganTerra Basking Spot Lamp 25W, GiganTerra Basking Spot Lamp 40W) v závislosti na velikosti terária a teplotě v místnosti. Přes den by měla teplota v teráriu dosahovat 24-28°C . Noční pokles teplot by se měl pohybovat v rozmezí 22-24°C. K monitorování teploty a vlhkosti v teráriu doporučujeme pořídit terarijní teploměr/vlhkoměr.

 

Pagekon řasnatý: čím se živí?

U pagekona se často můžeme setkat s označením „ býložravý gekon“. Je to z toho důvodu, že na rozdíl od většiny jiných gekonů, jejich jídelníček zahrnuje větší podíl rostlinné potravy.  Živí se především plody a květy stromů (např. fíkus). Strava pagekona zahrnuje také živočišné složky. V jejich přirozeném prostředí se živí bezobratlými, mláďaty hlodavců a když mají příležitost, také čerstvě vylíhnutými ptáčaty.

Při chovu gekonů v zajetí je třeba zajistit vyvážený poměr potravy a živin, protože hlavně menší a malé druhy mají sklon k tloustnutí.

Ovoce

Pagekoni  se velmi často živí zralými banány. Dále lze pagekona krmit hrozny, malinami, hruškami, melounem, jablky, ananasem nebo zralým mangem. Ovoce mixujeme na kašičky. Ke stravě přidáváme vitamíny a minerály.

Kašičky je možné nabízet i sušené, které jednoduše rozmícháme ve vodě.  Nespornou výhodou instantních kaší je podíl hmyzí složky, včelího pylu, vitamino-minerálních látek a dalších prospěšných přísad. Ke kaším stačí občas nabídnout živý hmyz a ovoce, aby bylo dosaženo co nejpestřejšího jídelníčku. Doporučit můžeme instantní kaše od kvalitních výrobců jako je Dr. Rhaco , Gecko Nutrition, Arcadia nebo Nekton. Naši kompletní nabídku instantních kaších si můžete prohlédnout zde

 2874dr-rhaco-kaše-pro-pagekony-(2)_optimized

 

Živočišná strava

Pagekonovi řasnatému podáváme také krmný hmyz. Jde o různé druhy cvrčků, larvy potemníků, šváby nebo smýkaný hmyz bez chemického ošetření. Dále to jsou pavoukovci, mnohonožky, stonožky, moucha domácí, bzučivky, sarančata, koník skleníkový. Jednodenními holátky myší bychom měli krmit pouze dospělé jedince menších druhů a jen příležitostně (v období snůšky).

Jak často krmit pagekona řasnatého? 

Mláďata do čtyř měsíců věku krmíme denně.  Od třetího dne po vylíhnutí můžeme mláďata krmit malým hmyzem (jako jsou např. malé octomilky, malí cvrčci nebo nymfy švábů). Dospělí jedinci se krmí jednou za dva až tři dny. 

Pagekon řasnatý: vhodné vitamíny a minerály

Stravu obohacujeme o minerální látky a vitamíny, které jsou zapotřebí pro správnou funkci organismu ještěra. Vhodnými produkty jsou například vitamino-minerální přípravek na přírodní bázi Arcadia EarthPro-A v kombinaci s bioaktivním vápníkem s minerály Aquamin.  V období svleku můžeme podávat přípravek pro plazy Arcadia EarthPro ShedSupport, který pomáhá při svlékání staré kůže. 

Pagekon řasnatý: chov a rozmnožování

U pagekona řasnatého je doporučen chov spíše ve skupinkách, jeden sameček a 3-4 samičky. Chov dvou samců není vhodný. Tento počet má vliv i na počet oplodněných snůšek. V tomto počtu si mohou samičky lépe odpočinout od sexuálních aktivit samce. V zimních měsících je možné na 7-8 týdnů navodit zimní útlum (podobně jako v přírodě), kdy se v teráriu sníží teplota na 20-22°C (v noci pokles k 18°C). Takové snížení teplot doprovází nežravost a snížená aktivita. Není to však nezbytné a většina chovatelů drží po celý rok konstantní teploty bez zimního poklesu.

Teplota pro inkubaci vajec je vhodná zhruba 23-24°C. Teploty při inkubaci vajec je třeba hlídat, protože dlouhodobě vysoké teploty mívají patologický dopad na vývoj (deformace v oblastech hlavy apod.) a vyvolávají častější úhyn mláďat po vylíhnutí.  Inkubační doba se pohybuje mezi 71-78 dny a hmotnost mláďat je cca 1,32-1,9 g.

pagekon-řasnatý-(6)_optimized

 

 Autor: Adéla Bezděková