Moloch ostnitý: Život v přírodě

Moloch ostnitý (Moloch horridus) je malý trnitý ještěr z čeledi agamovitých (Agamidae). Jedná se o pozoruhodného plaza, který se živí výhradně mravenci. Dorůstá do délky 15-20 cm a jeho hmotnost se pohybuje mezi 30-90 gramy. V přírodě se molochové dožívají kolem 20 let. Právě kvůli specifickému způsobu obživy je prakticky nemožné chovat tohoto ještěra v zajetí.  Molocha chová na světě jen málo zoologických zahrad, v České republice se v současné době nevyskytuje. Je to dáno i striktním zákazem vývozu z Austrálie.

moloch (2)

Moloch ostnitý: rozšíření a vzhled

Molochové žijí ve vnitrozemské Austrálii, kde obývají vyprahlé písčité biotopy. Setkáme se s nimi ve dvou různých lokalitách jižní a jihozápadní až západní Austrálie. Za poledního horka, nebo pokud je v noci zima, vyhledávají tato zvířata úkryt. Nejteplejší měsíce roku a zimu pak molochové tráví v podzemních vyhrabaných dutinách.

Molochové mají zpravidla žlutohnědé, hnědé nebo šedé zbarvení, aktivní jedinci mohou být žlutí nebo okroví se skvrnami zbarvenými do červena. Povrch těla je členitý, posázený ostrými trny. Ty jsou nejdelší na hřbetě a na hlavě, kde se také nachází výrůstek nazývaný „falešná hlava“. Toho využívají molochové při obraně, kdy schovají hlavu mezi přední nohy a ven vyčnívá jen tato část.

Hlava je poměrně krátká. Tlamka je malá a po stranách v horní čelisti se nachází zuby, které směřují horizontálně směrem dovnitř. Na nohou jsou trny mnohem menší.  Nohy jsou silné se silnými drápy.  I přes to, že je moloch dobře maskovaný a obrněný trny, má v přírodě řadu nepřátel, jakými jsou např. varani nebo dravci. Je to dáno i tím, že hodně času tráví na jednom místě, kde dlouhým jazykem sbírá potravu. Tělo má moloch podsadité a je charakteristický pomalými a kolébavými pohyby.

5

2

 

 

Moloch ostnitý: čím se živí?

Jak již bylo zmíněno výše, moloch ostnitý se specializuje na mravence a jinou potravu v podstatě nepřijímá. Molochové pojídají dva druhy malých mravenců, kterých dokáží do minuty sníst až 45. Dokáží tedy zkonzumovat až 2500 mravenců za jediný den.

Tekutiny přijímají tito ještěři pomocí hydroskopických rýh na těle, které přivádějí kondenzovanou vodu ze hřbetu až do tlamičky.

Rozmnožování

Moloch ostnitý je oviparní (vejcorodý). Samička bývá většinou větší než sameček. Molochové se páří zpravidla v srpnu a září (to odpovídá tamnímu jaru), kdy se ještěři vydávají daleko mimo svá teritoria, aby si vyhledali vhodné partnery k páření. Kladení vajec probíhá v létě do dutin, které se nacházejí pod zemí. Jedna snůška obsahuje 3-10 vajec. Mláďata se líhnou po 90-130 dnech. Pohlavní dospělost nastává kolem třech let života.

 

Autor: Adéla Bezděková