Výroba inkubátoru pro plazy

Inkubátor je nutným vybavením každého teraristy, který se rozhodne pro odchov plazích vajec. Občas nás může snůška zaskočit nepřipravené a je nutné si poradit bez zbytečných odkladů. V tomto článku je ukázka výroby jednoduchého, ale zároveň spolehlivého inkubátoru, jehož výroba nám zabere maximálně 15 minut. V případě, že si na výrobu netroufnete sami nebo s ní z jakéhokoli důvodu nechcete ztrácet čas, je samozřejmě možnost si koupit inkubátor hotový.

vyroba inkubatoru (1)

Jedná se o tzv. suchý typ inkubátoru. Základem je polystyrénový box, který je skvělým izolantem a bude dobře udržovat teplotu.

Další nedílnou součástí je tepelný zdroj. V tomto případě se jedná o topnou fólii, která se snadno instaluje, hřeje celoplošně a zabírá minimum místa. Velikost fólie volíme podle velikosti víka, respektive dna, záleží na každém, kam ji umístí. My jsme zvolili upevnění na spodní stranu víka a je tudíž nutné fólii přilepit. K tomuto účelu skvěle poslouží obyčejná lepící páska.

vyroba inkubatoru (2)

Abychom měli jistotu, že budou vajíčka uložena při stálé teplotě, zapojíme topnou fólii do termostatu. Ten zajistí, že v případě rostoucí teploty nad námi stanovenou mez vypne tepelný zdroj. Stejně tak funguje v opačném případě, kdy hlídá, aby teplota výrazně neklesla. 

Nyní již máme hotovo. Dovnitř stačí umístit dózy s vajíčky uloženými ve vlhkém substrátu určeném k inkubaci vajec. Jelikož z boxu povede přívodní šňůra od topné fólie a také externí čidlo termostatu, je vhodné obyčejným nožem vytvořit žlábek v okraji boxu, který nám pomůže s vyvedením.

vyroba inkubatoru (3)