Osvětlení terária pro agamu vousatou

Jedna z nejčastějších příčin problémů týkajících se žravosti a aktivity denních ještěrů je chybějící denní světlo.

Ukázky nedostatečně osvětleného terária - kombinace výhřevné žárovky a kompaktní zářivky s UV-B

spatne osvetlene terarium (2)

spatne osvetlene terarium (3)

spatne osvetlene terarium (1)

Častou chybou při zařizování terária určeného pro denní ještěry je špatně zvolená kombinace světel. Většinou se jedná o použití výhřevné žárovky a kompaktní nebo lineární zářivky s UV-B zářením. 

Na samotném použití těchto dvou typů osvětlení není nic špatného, ale nesmíme zapomenout přidat zdroj denního světla. Výhřevná světla jsou totiž především zdrojem tepla, ale viditelné světlo, které vyzařují, není zdaleka dostačující. Stejný problém pak platí i u UV zářivek (lineárních i kompaktních). Vyzařují sice UV-B záření, ale jejich viditelné světlo je v očích ještěra nedostatečné. Je nutné si uvědomit. že ještěři a jiné druhy plazů vidí světlo odlišně než lidé. 

Základní požadavky na osvětlení

  1. teplo
  2. UV-B záření 
  3. intenzivní osvětlení (kvalitní viditelné světlo, UV-A záření)

Přínosy denního světla

Mezi hlavní přínosy denního světla patří viditelné zvýšení aktivity a žravosti našich zvířat. Ocení to zejména ti z vás, kteří řeší, proč jejich ještěr nebo jiný plaz neustále pospává, zalézá a tudíž i méně žere. Takové chování představuje problém především u mláďat, na jejichž síle a kondici se tyto projevy podepisují nejvíce.
Dalším přínosem je zvýšení chuti k páření. Některé náročněji chovatelné druhy jsou na správnou intenzitu a barvu osvětlení velmi náchylné. V neposlední řadě pak musím zmínit vliv na ještěry s možností barvoměny (ať už mírné nebo přímo spojené s barevnými mutacemi). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že s denním osvětlením vám zvířata ukáží své nejlepší zbarvení.

Nejvíce využívané jsou lineární zářivky

Pro potřeby doosvětlení terária doporučujeme například plnospektrální lineární zářivky (neboli denní). Zde platí: čím delší zářivka a čím více wattů (W), tím lépe. Zářivka umístěná po celé délce terária zajistí prosvětlení celého prostoru. 

Doporučujeme trubice SUNLUX DAYLIGHT (6000 K).

Ukázka správně osvětlených terárií - výbojka SunLux s UVB zářením, výhřevná žárovka a denní zářivka.

agama vousata poustni terarium (1)

Výhřevná žárovka, UVB zářivka a denní zářivka.

agama vousata poustni terarium (3)

Výhřevná žárovka, UVB kompakt a denní zářivka.

agama vousata poustni terarium (2)

Vše v jednom

Jistě vás napadlo, jaký má smysl kupovat 3 druhy světel, když každé splňuje jen část požadavků. Odpovědí by mohlo být pořízení tzv. výbojky, která má správnou intenzitu světla, hřeje a navíc vyzařuje UV-B záření ve větší míře než je tomu u jiných zdrojů. Pořizovací cena spolu s potřebným příslušenstvím však hraje svou roli. Zde je důležité si umět porovnat kvalitu, cenu a provozní náklady. Ačkoli tyto výbojky splňují veškeré požadavky na správné světlo, jejich slabinou je osvětlení malé plochy. Velmi jednoduše řečeno se jedná o bodové světlo nikoli plošné. Z toho důvodu se opět dostáváme k nutnosti doosvětlení.