Chov švábů - Blaptica dubia

Vlastní chov hmyzu představuje velký přínos pro každého chovatele. Možnost kdykoli sáhnout pro krmný hmyz libovolné velikosti a nebýt závislý na včasném dodání objednané potravy je k nezaplacení.

svab argentinsky - blaptica dubia chov 2

V porovnání s chovem cvrčků a sarančat je chov švábů druhu Blaptica dubia (šváb argentinský) nejjednodušší. Časové nároky jsou zanedbatelné a švábi prosperují i při minimální údržbě. Mezi hlavní výhody řadím fakt, že nehrozí rozmnožení mimo chovnou ubikaci. Navíc nevydávají žádné zvuky, nelezou po skle a pro ještěry představují velmi výživnou a chutnou potravu. Obdobně jako tento druh lze chovat i šváby Blaberus craniifer a Blaberus discoidalis. Dospělí jedinci druhu B. dubia dorůstají zhruba 4 cm. Samci se od samic liší dlouhými křídly.

Vhodná ubikace

Z důvodu snadné manipulace a dobré hygieny volíme plastové boxy s víkem, ideálně neprůhledné, protože švábi mají rádi přítmí. Do boxů je vhodné dát nastojato plata od vajec, výkaly propadávají na dno a snižujeme riziko umačkání některých jedinců. Základem je pak dostatečné větrání, které odvádí vlhkost a zabraňuje rozšíření plísní nebo roztočů. Větrací otvor by měl být alespoň přes polovinu víka, překrytý pletivem (může být i plastové) nebo tkaninou. Víko boxu slouží jako pojistka proti útěku, dospělí samci dokáží díky svým křídlům vyskakovat z boxů. Velikost ubikace se odvíjí od počtu švábů. Ke zdárnému rozmnožování je zapotřebí mít kolonii s několika stovkami jedinců na poměrně malém prostoru. Švábi by měli žít „na hromádce“ jeden vedle druhého. Nesmíme to však s počtem na daný prostor přehnat. V takovém případě se zvýší neúměrně vlhkost, což s sebou nese zhoršení podmínek a následné úhyny. Na založení chovu doporučuji minimálně 200-400 švábů. Poměr pohlaví ideálně 1:5 (samci:samice). Substrát nepoužívám, usnadňuje to čištění a švábi ho vyloženě nepotřebují. Kdo chce, může použít například skartovaný papír, hobliny nebo lignocel. Klíčem k úspěšnému chovu je boj s vlhkostí, dostatek potravy a vody, a v neposlední řadě také správná teplota. Ta by se měla pohybovat v ideálním případě v rozmezí 27-30°C. Vytápění je možné zajistit například topnou fólií, kterou umístíme přímo do boxu k švábům.

Potrava aneb „spokojený šváb = spokojený ještěr“

Při krmení krmného hmyzu mějme na paměti, že šizením hmyzí potravy ochudíme i naše chovance, kteří se daným hmyzem živí. Doporučuji připravit si krmnou směs namíchanou z několika ingrediencí, kterou doplňujeme o čerstvé ovoce a zeleninu. Při výběru rostlinné potravy je vhodné si uvědomit, zda jde o chovné jedince nebo kusy určené ke zkrmení.Krmný hmyz se snažíme nakrmit rostlinnou potravou ideální pro ještěry. Na druhou stranu ubereme s potravou, která například odvádí z těla vápník (větší množství mrkve, citrusových plodů) a podobně.

Suchá potrava:
granule pro kočky a psy (čím kvalitnější, tím lepší), ovesné vločky, různé druhy kvalitní mouky, sušené mléko, trocha bramborového škrobu, strouhanka (vhodnější je z celozrnného pečiva), mletá vojtěška atd.

Ovoce a zelenina:
pomeranč, mandarinka, broskev, banán, jablko, čínské zelí, cuketa, mrkev, římský salát atd.

U jablek opatrně s množstvím, přemíra tohoto ovoce způsobuje zavlhnutí substrátu, respektive nahromaděného trusu. Čerstvé potravy se snažíme dávat obecně tolik, kolik hmyz zvládne sežrat za několik hodin.

svab argentinsky - blaptica dubia chov


Voda

Dostatek vody je důležitý především pro malinké šváby. Dodat ji můžeme jednak prostřednictvím rostlinné potravy nebo v podobě vodního rosolu, který zajistí neustálý zdroj. Švábi ho s chutí požírají a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že byl posledním krokem, který napomohl k úspěšnému rozjezdu chovu a vysoké reprodukci.


svab argentinsky - blaptica dubia potrava

svab argentinsky - blaptica dubia chov 3

 

Autor: David Mužíček