Agama vousatá není aktivní. Čas na zimování?

Naše agama vousatá byla aktivní a hezky žrala, ale teď se začala chovat jinak. Nechce žrát, pořád někde polehává, nechodí pod výhřevné světlo, je tmavá, zalézá do úkrytu apod. Řešíte podobnou situaci? Pak by Vám mohl pomoci následující článek. Na úvod je důležité si uvědomit, že chování a aktivita agam vousatých se přirozeně během roku mění v závislosti na měnícím se počasí. Začneme tedy rozdělením na jednotlivá roční období. 

Začátek DUBNA až konec SRPNA = NEJAKTIVNĚJŠÍ OBDOBÍ

Jedná se o období nejvyšší aktivity. Pospávání a nežravost agam nejsou v tomto období přirozeným chováním a je nutné hledat příčinu. Nejčastějším důvodem proč je agama málo aktivní jsou nízké teploty v teráriu a nedostatečné osvětlení. 

DOPORUČENÍ: ZKONTROLUJTE TEPLOTY A OSVĚTLENÍ V TERÁRIU

Pod výhřevným světlem je ideální rozmezí teplot 43 - 48°C. Na nejchladnějším místě v teráriu byste měli mít přibližně 27 - 29°C. Teploty ve zbytku terária by se měly pohybovat mezi 30°C až 34°C. Teplotu v noci nechte spadnout na 19 - 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout.

V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere. Výhřevná žárovka a UVB žárovka totiž neposkytují dostatek viditelného světla! Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální panely ARCADIA LED BAR.

UVB záření zajistí kompaktní zářivka (minimálně 10.0 25W, ideálně 15.0), lineární zářivka (10 až 14 % UVB) nebo výbojka. U těchto světel je důležité dodržet optimální vzdálenost od agam a navíc je nutné je umístit poblíž výhřevného světla. Příjem UVB záření a jeho vliv na fyzikální procesy je umocněn, pokud je agama zároveň vystavena vyšší teplotě.

V případě, že jste jako zdroj UVB použili kompaktní nebo lineární zářivku je nutné přidat jako zdroj tepla výhřevnou bodovou žárovku. Někdy je její použití potřeba i v případě výbojek, pokud sami dostatečně nevytopí dané terárium.

Začátek září až polovina listopadu

Toto období je typické výraznou změnou chování. Jindy žravé a akční agamy jsou najednou líné a nejeví zájem o potravu. Důvodem je změna počasí. Agamy sice žijí v teráriích, ale citlivě vnímají změny v celé místnosti. Září se vyznačuje poklesem teplot, zkracováním délky dne a příchodem pochmurných dní bez slunce. Tyto změny se projeví i v místnosti s teráriem. Často se ochladí a od okna jde výrazně méně denního světla. 

agama vousatá není aktivní (1)

Není důvod k panice

Jedná se o přirozené chování. Nastává přechodné období, kdy se agama připravuje na zimu.

Doporučujeme počkat se zimováním co nejdéle, ideálně do prosince. Konec zimování pak vychází na konec února, což je zároveň konec naší zimy.

Pokud začneme zimovat v září-říjnu, bude se agama probouzet už v prosinci, tedy na začátku naší zimy. Taková agama nebude chtít odzimovat a bude se snažit pokračovat v zimování až do jara.  

Jak postupovat?

Příjem potravy nechte na agamě. Nabízejte nadále potravu, ale nelamte si hlavu s tím, že o ní agama nejeví zájem. Sem tam si něco málo vezme, třeba jednou za týden nebo dva. Agamě to stačí, protože během polehávání nespotřebovává mnoho energie. Jednou za 3 týdny nabídněte vodu z rozprašovače nebo kapátka.

Co se týče osvětlení, normálně nechte svítit všechna světla jako během léta, ale můžete začít se zkracováním délky dne. Od poloviny září do konce října sviťte 11 hodin. Během listopadu stačí svítit 10,5 až 10 hodin.

POLOVINA LISTOPADU AŽ KONEC ÚNORA = OBDOBÍ ZIMOVÁNÍ

Jedná se o zimní období, během kterého je pro agamy přirozené zimovat. Zimování trvá zpravidla 5 týdnů až 2,5 měsíce. V některých případech je možné nezimovat, nicméně agama musí alespoň občas nenuceně přijímat potravu (jednou za týden až 3 týdny) a nesmí výrazně ubývat na váze. Pokud agama vůbec nežere a začíná ztrácet na váze, je lepší ji zazimovat (za předpokladu dobrého zdravotního stavu). Zimování agamě umožní přejít do klidového režimu, během kterého vydrží bez potravy několik týdnů, aniž by ztratila výrazněji na váze.

Více o zimování se dočtete zde: Zimování agamy vousaté.

 

Autor: David Mužíček