Zimování agamy vousaté

Zimování je přirozeným a také prospěšným obdobím během zimy. Agamám umožňuje "dobít baterie" důkladným odpočinkem. Tento proces útlumu má pak pozitivní vliv na celkovou kondici a délku života agam. Kromě toho je konec zimování signálem pro reprodukční hormony, takže zajistí jednak chuť k páření, ale také lepší kondici samiček. 

Agamy zimovat nemusí, ale doporučujeme to.

V případě, že se rozhodneme nezimovat, s největší pravděpodobností se určitému útlumu nevyhneme. Agamy poznají, že je zimní období - vliv má především úbytek světla v místnosti (množství světla i délka dne). Kromě světla hraje roli i méně pestrá potrava a často i pokles teplot v teráriu vlivem ochlazení v místnosti.

Zimují se jen dostatečně velké a zdravé agamy.

Agamy během zimování nepřijímají žádnou potravu a proto je potřeba, aby měly dostatečné zásoby a byly v kondici. Nemocné, poraněné nebo jinak oslabené agamy nezimujeme. Stejně tak není vhodné začít zimování u samic krátce po snůšce, dokud nenaberou ztracené síly. Co se týče velikosti, zimujeme odrostlé agamy zhruba nad 40-42 cm. I menší agamy by v přírodě musely zimovat a přibližně od 30 cm by měly mít dostatečnou sílu a zásoby, ale není to příliš vhodné. Zbytečně bychom agamu připravili o potravu, teplo a UVB záření na několik týdnů, během kterých by bez zimování mohla rychle dorůst do optimální velikosti. Navíc i po zimování se může stát, že agamy méně žerou, což u mladých agam představuje zbytečné starosti. Nejjednodušší je tedy zimovat agamy starší než 10-12 měsíců, u mladších počkat až na další rok.

VHODNÁ TEPLOTA

V případě, že "zimujeme" ve zhaslém teráriu a teploty jsou pokojové s mírným nočním poklesem, agamy spíše jen pospávají. Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod.

Zimování neboli hibernace v pravém slova smyslu vyžaduje výraznější poklesy teploty. Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně. V přírodě jsou běžné denní teploty během zimních měsíců v rozmezí 17-24°C, noční teploty v rozmezí 4-10°C. V zajetí je možné zimování simulovat umístěním agam do chladné místnosti s teplotami kolem 12-16°C přes den a 6-12°C v noci. Popřípadě s konstantní teplotou například v rozsahu 10-15°C.

zimování agama vousatá

Příprava na zimování

Pro lepší pochopení ukázka možného postupu přípravy na samotné zimování. Například se začátkem přípravy od 1. ledna.

1. den (1.1.) - přestáváme krmit - délka svícení 11 hodin
Cílem je, aby se agama během následujících dní vyprázdnila a neměla střeva plná potravy. Tomu můžeme dopomoci koupelí ve vlažné vodě (stačí 3-5 minut). Nenabízíme žádnou potravu, můžeme zkusit dát napít. Bez potravy bude agama do konce zimování.
7. den (7.1.) - délka svícení 10,5 hodin
Stále necháváme agamu dovyprázdnit. Od posledního příjmu potravy by se měla vyprázdnit minimálně jednou, ideálně dvakrát.
12. den (12.1.) - výhřevnou žárovku necháváme svítit pouze 6 hodin denně - ostatní světla svítí 10 hodin
Po hladovce (nedostatku potravy) přichází pro agamu další signál blížícího se útlumu = omezení denní teploty.

15. den (15.1.) - výhřevná žárovka je zhasnutá úplně - svítí pouze denní zářivka, popřípadě UVB světlo - délka svícení 9,5-10 hodin
Touto dobou by už měla být agama dostatečně vyprázdněná. Přišla o možnost nahřátí na výhřevném místě, trávení a celkově organizmus přechází do klidového režimu.

21. den (21.1.) - délka dne 9 hodin - svítí pouze zářivka, popřípadě můžeme úplně zhasnout
Agama je už 3 týdny bez potravy, teplota je pokojová. Svítit můžeme několik hodin samotnou zářivkou, UVB světlem nebo nechat zhasnuto.
31. den (31.1.) - přesun na místo s výrazně nižší teplotou (pro ty z vás, kteří chtějí zazimovat při nižší teplotě)
V chladu nechte agamy zhruba 6 týdnů (14.3.). Můžete je tam nechat i 8 týdnů. Agamy umístíme do boxů s nižší vrstvou substrátu. Kdo nechal agamy v teráriu při pokojové teplotě, tento krok neřeší.
Po 6 týdnech (14.3.) přesun zpět do zhaslého terária s pokojovou teplotou. Můžeme nejprve přesunout na trochu teplejší místo a až poté do terária. Je na každém jak moc si s tím vyhraje.

Odzimování

Po 2-2,5 měsících ve zhaslém teráriu (22.3.-31.3.) začínáme proces odzimování.
1. den - rozsvícení zářivky a UVB (pokud bylo zhasnuto) - délka svícení 9,5 hodiny
6. den - na 3 hodiny denně zapneme výhřevnou žárovku (můžeme dát nejdřív o něco slabší žárovku než je běžně v teráriu)
10. den - výhřevná žárovka svítí 6 hodin denně - celková délka svícení 10 hodin - začínáme nabízet rostlinnou potravu
14. den - výhřevná žárovka svítí 8 hodin denně - můžeme nabízet i hmyz
18. den - všechna světla svítí celý den - délka svícení 10,5 hodiny

Krmení už probíhá normálně, den postupně prodlužujeme na 12-12,5 hodiny.

Po zimování je důležité přesvědčit agamu, že je jaro.

Zní to úsměvně, ale je to tak. Pokud se nám to totiž nepovede, agama bude dál pospávat, jako by zimování neskončilo a ještě se mělo vrátit. Základem pro úspěšné odzimování je správné osvětlení a teploty v teráriu. To znamená, že kromě UVB a zdroje tepla, musí být v teráriu plnospektrální světlo (= denní zářivka nebo výbojka). Bez tohoto světelného zdroje se agama nastartuje až s nástupem našeho jara, kdy přibude světla a do místnosti posvítí první slunce. O správných teplotách a osvětlení více zde. Kromě podmínek v teráriu hraje roli i složení a množství potravy. Měli bychom se snažit nabízet co nejrozmanitější potravu - různé druhy hmyzu a rostlinné potravy.