Odchov mláďat agamy vousaté

Odchov mláďat, ať už plánovaný nebo nečekaný, si vyzkouší většina chovatelů. Pokud se na takovou situaci náležitě nepřipravíte, může se počáteční radost rychle změnit ve starost. Následující článek vám pomůže vyhnout se nejčastějším chybám. Krok za krokem vám poradíme, jak přistupovat k mláďatům hned od vylíhnutí až do okamžiku, kdy si najdou nové majitele. Klíčem k úspěchu je samotné zařízená terária pro mláďata včetně správného osvětlení a teplot. Nezapomněli jsme ani na rady ohledně krmení a často diskutovaného podávání vody včetně pohledu na rosení a koupání malých agamek. 

Začaly se nám líhnout agamky. Jak postupovat?

Po úspěšné inkubaci, která trvá většinou 70 - 80 dní při teplotě kolem 28 - 29°C, se začínají líhnout malé agamky. Samotné líhnutí z vajec je pro agamy náročnou zkouškou. Může se stát, že některá mláďata tento proces nezvládnou. Zpravidla se jedná o slabé jedince, kteří by měli jen malou šanci na plnohodnotný život. Od prvního protrhnutí vajíčka trvá agamce několik desítek minut i hodin než postupně celá vyleze. V těchto chvílích nepanikařte, není důvod cokoli uspěchat. Pro agamy je to vysilující a některé ještě vstřebávají zbytky vaječného váčku. Obecně se doporučuje s líhnutím nijak nepomáhat.

► TIP:

 • Na krabičce s mláďaty by neměly chybět alespoň 3 dírky pro zajištění přísunu čerstvého vzduchu.
 • Vylíhlé agamky je možné postupně přendávat do jiné krabičky, ve které jsou na navlhčeném papírovém ubrousku. Má to řadu výhod.
  ○ Vylíhlé agamky svým pohybem otáčí zbylá vajíčka a mohou tím zhoršovat výchozí polohu pro další líhnutí.
  ○ Velké množství agamek může zalehnout líhnoucího se sourozence.
  ○ Z prasklých vajíček vytéká tekutina. Při větším množství vajec se může stát, že se v krabičce zvýší její hladina a substrát ji nebude schopen absorbovat. 

 

agama vousatá líhnutí z vajec

agama vousatá líhnutí z vajec (1)

Kdy je vhodné přemístění mláďat do terária?

Čerstvě vylíhlé agamky necháváme nějaký čas v inkubátoru než je přendáme do terária. Pro mláďata je přirozené, že se vylíhnou do prostředí se zvýšenou vlhkostí a teplotou do 30°C. Než vylezou do širého světa, tak se musí trochu rozkoukat a nabrat síly. Z těchto důvodů doporučujeme přendat agamy do terária nejdříve po 1 dni od vylíhnutí a nejpozději po 4 dnech od vylíhnutí. Příliš dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí líhně má negativní vliv na zdraví agamek. 

agama vousatá odchov mláďat

Odchovna: Terárium pro mláďata agamy vousaté.

V další části článku se zaměříme na vhodné vybavení terária pro malé agamy, což je především substrát, dekorace a osvětlení terária. Ovšem nechybí ani rady k rozměrům ubikace, použitému materiálu, optimálním teplotám nebo ke způsobu krmení. V přírodě žijí mláďata samozřejmě ve stejném prostředí jako dospělé agamy, nicméně není od věci některé věci dělat trochu jinak a předejít tím určitým problémům.

Minimální rozměr odchovny

Minimální rozměr terária pro mláďata doporučujeme 90 x 45 x 40 cm. V menším teráriu by byl problém s vytvořením správného teplotní gradientu (= rozdílných teplot). V našem chovu používáme nejčastěji terária o velikosti 105 x 55 x 50 cm. Jde o univerzální rozměr, který se využije i mimo období odchovu mláďat při separaci dospělých agam a navíc se do něho pohodlně vejde 90 cm dlouhá zářivka. Takovou ubikaci obývá maximálně 15 mláďat. Je potřeba myslet na to, že mláďata rychle rostou a s tím přichází i nutnost snižování počtu agamek v jednom teráriu. Tím předcházíme zbytečným zraněním a zachováváme dostatečnou úroveň hygieny.

Je lepší terárium ze skla nebo z lamina?

Obecně platí, že terária ze skla udrží méně tepla a je nutné v nich používat silnější výhřevná světla = větší spotřeba elektřiny. Navíc v případě, kdy nejsou skla polepena světlou fólií, uniká spousta světla zbytečně do místnosti. Takové terárium působí méně prosvětleným dojmem, což má vliv na žravost a aktivitu agam. Z těchto důvodů doporučujeme jako nejlepší řešení terárium z lamina v bílé barvě. V kombinaci s vhodným osvětlením budou mláďata aktivní, žravá a budou ukazovat své nejlepší barvy.

Vhodné osvětlení terária pro agamy

Optimální osvětlení do terária se skládá ze 3 složek - výhřev, UVB záření, viditelné světlo (viditelné denní světlo + UVA záření). Jde tedy o naprosto stejná světla, která používáme u dospělých agam, viz. obecný návod k chovu. Nejčastější kombinace osvětlení, se kterou nic nezkazíte je následující: 

 1. Denní světlo - plnospektrální zářivka Sunlux Daylight. Čím delší zářivka, tím více dává světla a tím lépe.
 2. UVB světlo - kompakt o síle 15.0 25W (doporučujeme zejména Sunlux s velice přirozeným světlem) nebo Reptile 200 25W
 3. Výhřevné světlo - bodová žárovka s čirým sklem s odpovídajícím počtem W. Při běžné pokojové teplotě bývá vhodnou volbou žárovka s příkonem 40 - 50 W. Nicméně je potřeba proměřit teploty a zjistit tak, jak silná žárovka bude ideální.

 

agama vousatá mládě teploty

Jaká je ideální teplota pro mláďata?

V teráriu je potřeba vytvořit místa s různými teplotami, aby si agamky mohly vybrat ideální teplotu podle aktuální potřeby. Na výhřevném místě je ideální rozmezí 38 - 43°C. Naopak na nejchladnějším místě v teráriu je vhodné dosáhnout zhruba 28°C. Pokud se povede vytvořit tyto dvě krajní hodnoty, teploty ve zbytku terária se budou pohybovat místy mezi 30 - 34°C, což je ideální. Teplota v noci klesá na 19 - 23°C, světla i tepelné zdroje jsou vypnuty. Na obrázku výše jsou zapsané teploty, které jsme nejčastěji naměřili v našich odchovnách. Jelikož máme mláďata zpravidla od května do října, tak nemáme s ohledem na letní vedra problém s nízkými teplotami. Teploty jsou spíš u horní hranice a agamky si to užívají.

► TIP:

Jakmile si mláďata začnou odebírat jejich noví majitelé, nezapomeňte jim popsat teploty, na které u vás byla zvyklá. Pokud agama přijde do nového terária, kde jsou nižší teploty než u chovatele, zareagují na to sníženou aktivitou a nežravostí. Je to jeden z hlavních důvodů, zásadnější než samotné zvykání na nové prostředí a majitele. Stejně tak má vliv i přechod z bílého terária do skleněného nebo tmavého. Popřípadě přechod ze správně osvětleného terária do ubikace s chybějící plnospektrální zářivkou (resp. zdroj denního světla).

3D stěna do terária: Ano x NE.

Agamy rády šplhají a odpočinek nad zemí je uklidňuje. Navíc možnost šplhání zvětšuje užitnou plochu terária. Nicméně my 3D stěny v odchovnách nemáme. Mohou tam samozřejmě být, ale může to s sebou přinášet určité nevýhody. 

 • Po 3D skále leze krmný hmyz, který je díky tomu méně na očích a agamky se ho nemusí snažit ulovit.
 • Mláďata 3D stěnu aktivně využívají. Někteří jedinci se ale mohou začít více stranit, neslézat pod výhřevné a UVB světlo, nelovit a tím být pozadu s růstem.
 • Skála je dekorativním prvkem, který zvýší estetický dojem, ale stíží čištění terária.


► TIP: 

Pokud chcete vytvořit 3D stěnu, doporučujeme zvolit světlý odstín. Terárium bude opticky prosvětlenější. Také je vhodné vytvořit hladší povrch, který se bude snadněji čistit.

agama vousatá vybavení odchovny

Jakou zvolit dekoraci pro mláďata?

Dekoraci do terária je možné zvolit libovolnou, takže se hodí větve, kořeny, kameny apod. Nicméně je potřeba si uvědomit, že tyto prvky poskytují dokonalý úkryt pro krmný hmyz. Ten se tak snadno ukryje agamám a vylézá v noci po zhasnutí světel. V případě cvrčků hrozí i pokousání agamek. Po různých pokusech se nám nakonec nejvíce osvědčily ohebné sítě z hobbymarketu (lapač listí do okapu). Lze je použít jako tunely, žebříky, skalky nebo "větve". Jejich hlavní výhodou je fakt, že se hmyz nemá kam schovat. Snadné čištění je pak bonusem navíc

Vhodný substrát pro malé agamy

V našem chovu používáme nejčastěji písek. Dobrou volbou je písek do bazénových filtrací s velikostí zrnek 0,6 - 1,2 mm. V prvních týdnech života není problém ani s jemnějšími písky do dětských pískovišť nebo pro zásyp dlažby. Malé agamky tyto písky nevíří, takže nedochází k prašnosti. Nevhodné jsou extrémně prašné písky nebo černý písek, který ubere velké množství světla. Někteří chovatelé jsou proti používání písku z důvodu rizika ucpání střev. Strach je to oprávněný, nicméně příčinou požírání písku je nedostatečné přidávání vápníku a jiných minerálů k potravě. 

Alternativou k písku mohou být papírové ubrousky, noviny, holé lino, terarijní koberec, seramis apod. Každá varianta s sebou přináší určité výhody i nevýhody. Chovatelé si zpravidla musí projít zkoušením různých možností a následně zjistí, jaké řešením vyhovuje v jejich očích jim i mláďatům. Na druhé straně, naprosto nevhodným substrátem je lignocel = kokosová podestýlky obsahující i kokosová vlákna. Tímto substrátem se mohou mláďata snadno ucpat, protože ho sežerou neúmyslně s potravou.

Vhodná potrava a krmení mláďat agamy vousaté.

čím krmit malé agamy?

Vylíhlé agamky začínají žrát zpravidla 4 - 5 dní od vylíhnutí. Pokud nežravost trvá delší dobu, může to mít různé příčiny.

 • Nízké teploty v teráriu, nedostatek světla (chybějící denní světlo) apod. Viz. kapitola Odchovna: terárium pro mláďata agamy vousaté
 • Příliš velký hmyz. Mláďata si na něj netroufnou, dokonce se ho mohou bát.
 • Příliš velké množství hmyzu. Hmyz ve velkém množství může agamy děsit. V přírodě se může z predátora stát snadno kořist.
   

Malým agamkám po vylíhnutí se nabízí přiměřeně velká potrava o velikosti zhruba 0,5 - 1 cm. Vhodné druhy hmyzu jsou:

 • cvrčci (domácí a banánoví v oblibě vedou),
 • švábi Blaptica dubia,
 • sarančata,
 • pro zpestření muší larvy (Hermetia illucens), plesnivec obilní (Alphitobius laevigatus)Kromě hmyzu dostávají agamky i rostlinnou potravu. Rozsáhlý přehled vhodných druhů rostlin je v tomto článku. Mezi nejčastěji nabízené druhy rostlinné potravy patří pampeliška, jitrocel, jetel, ptačinec žabinec, Callisia repens, vojtěška, divoká mrkev atd.


► TIP: 

 • Hmyz zkuste nabízet v mělkých miskách (spíše na táckách) i volně, uvidíte, kdy budou agamky reagovat aktivněji.
 • Misky s potravou nedávejte do rohů nebo jiných okrajových částí terária. Ideální je umístění v centru dění tak, aby bylo do misky vidět z vyvýšeného místa. 
 • Misky s potravou nedávejte pod výhřevné žárovky. Zkracuje se tím životnost hmyzu a čerstvost rostlin.

 

 

Jak často krmit mláďata?

Mláďata dostávají potravu denně, klidně i několikrát za den. Limit v množství potravy prakticky žádný není. Čím více potravy agamka přijímá, tím rychleji roste.

TIP:

 • Jako první nabízejte rostlinnou potravu, dokud mají agamky hlad. Poté co se nažerou hmyzem, ztrácí o rostlinnou potravu zájem.
 • První dávku krmení dejte už ráno, další v průběhu dne. Pokud mláďata čekají na první krmení příliš dlouho, mohou se vzájemně kousat do ocásků a prstů.

jak často dávat vitamíny, vápník a minerály  agamám?

Podávání vitamino-minerálních přípravků je velmi podobné jako u odrostlých a dospělých agam. Pouze je potřeba zohlednit zvýšenou potřebu vápníku z důvodu rychlého růstu. Velmi zjednodušeně agamy potřebují vitamíny v menší míře a vápník s dalšími minerály ve větší míře. Na vitamíny je možné nahlížet jen jako na doplněk. Minerální látky to pak není pouze nejčastěji zmiňovaný vápník. Aby byl vápník správně využíván v organizmu měl by být ve správném poměru k fosforu. Konkrétně 2 (vápník, Ca) : 1 (fosfor, P). Při výběru zdroje vápníku je vhodné se vyhnout takovému, který je s přídavkem vitamínu D3. Tímto vitamínem se totiž velmi snadno předávkuje. Vitamín D3 si tělo ještěrů vytváří přirozeně v ideálním množství díky UVB záření. Navíc bývá obsažen i ve většině vitamínových směsí. Je proto riskantní ho dávat navíc jako součást vápníku, který je podáván relativně často. Za zmínku stojí ještě hořčík (Mg), který má také vliv na správné využití vápníku v těle. Kromě toho pozitivně působí na nervovou soustavu, svalstvo, krevní tlak a další funkce. 

Ukázková kombinace dávkování:

1x týdně - vitamíny (např. Reptivite, Arcadia EarthPro-A)
3x týdně - vápník bez D3
2x týdně - vápník s hořčíkem a dalšími minerály (např. Aquamin)

TIP:

Vitamíny i minerály podávejte na hmyzu. Při posypání rostlinné potravy o ni mohou agamky ztrácet zájem.

Jakým způsobem nabízet mláďatům agam vodu?

Mláďata v prvních týdnech života nemají dostatečné zásoby vody, proto vyžadují občasnou možnost se napít. Při podávání vody se nám více než misky osvědčily mělké tácky. Ty vytvoří brouzdaliště, ve kterém agamky bez problémů stačí a snadný je i vstup a výstup. U čerstvě vylíhlých agam tácky nahrazujeme pouze plochým víčkem od plastové dózy s opravdu malým množstvím vody. Zejména u slabších jedinců hrozí, že se utopí i v malém množství vody. Výstup z vody je možné mláďatům usnadnit pomocí dekorace vedoucí z vody na souš. Voda může být v teráriu k dispozici denně, ale pokud bude nabízena alespoň třikrát týdně, tak to stačí. Interval nutnosti podávání vody se postupně prodlužuje, jak agamy rostou. Vodu přijímají i z potravy, popřípadě při občasném porosení nebo koupeli. 

agama vousatá miska na vodu

Rosení a koupání malých agam

S rosením je to podobné jako s podáváním vody v misce. V prvních 3 týdnech je možné porosit agamky zhruba 2 - 3x do týdne, ale u starších agam se interval prodlužuje a není důvod to s rosením přehánět. Podobný princip platí i u koupelí. Co si pod takovou koupelí vlastně představit? Zhruba jednou za 3 týdny přendáme mláďata do boxu, ve kterém je malé množství čisté vody (vždy tolik, aby bez problémů stačily). Teplota vody je zhruba 30 - 35°C (vlažná voda). Důvodem koupele je zejména celková hydratace. Zajistíme, že se voda dostala i k jedincům, kteří nemuseli příliš přijímat rostlinnou potravu, nebo nechodili pít vodu. Druhým důvodem je hygiena, kdy je občas potřeba agamky umýt například od výkalu. Koupel trvá přibližně 3 minuty. Pokud agamky vodu znečistí výkaly, koupel ukončíme.

TIP:

Rosení agam každý den nebo dokonce několikrát za den je zbytečné. To platí samozřejmě i o koupelích. Dočasně se tím agamky vykolejí a dojde k poklesu teploty jejich těla. Po namočení se snaží uschnout a opětovně nahřát. Během této doby se nezajímají o potravu. Kromě toho, že je tedy nepřirozené, aby se přehnaně namáčely, tak tím v krajních případech dochází i ke snížení žravosti.

Svlékání staré kůže u agam

Doporučené teploty a osvětlení, vhodná a pestrá potrava, správné dávkování vitamínů a minerálů - to vše vede ke zdravým mláďatům. Takové agamky netrpí na problémové svlékání staré kůže a nevyžadují žádnou speciální péči. Svleky probíhají hladce, není nutné s nimi mláďatům pomáhat nebo je kvůli tomu více koupat. Výjimkou jsou jedinci s různými šrámy od ostatních agam. Zjizvené části prstů nebo ocásků mohou trpět na špatný svlek. V těchto situacích je vhodné se svlekem pomoci, aby se předešlo zaškrcení starou kůží. To může v krajním případě vést k odumření (nekróze) koncové části ocasu nebo prstu. Řešením je odstranění staré kůže v místě jizvy. Kůži snadno odrolíme krátce poté, co se svlékne okolní kůže, za sucha mnutím mezi palcem a ukazováčkem.

Jak často se svlékají malé agamy?

Četnost svleků staré kůže závisí na rychlosti růstu. Jelikož se agamy nesvlékají celé najednou, tak je téměř neustále nějaká část těla ve svleku nebo začíná bělat. První svlek přichází zhruba po 2 - 3 týdnech od vylíhnutí.

Kdy mohou mláďata k novým majitelům?

Malé agamky je vhodné poslat do nových domovů při splnění několika podmínek:

 • věk minimálně 7 - 8 týdnů
 • délka minimálně 22 cm
 • hmotnost minimálně 30 g
 • dobrý příjem potravy a aktivní chování
 • dostatečná svalová hmota (není propadlé svalstvo u kořene ocasu mezi zadníma nohama ani jinde po těle)
 • výborný zdravotní stav (veškerá poranění plně zahojená, bezproblémový svlek, čisté oči atd.)

Kdy je možné určit pohlaví u mláděte agamy?

Pohlaví malých agam vousatých lze určit ihned po vylíhnutí. Schopnost chovatele rozpoznat samce od samice závisí pouze na jeho zkušenostech. Princip určení pohlaví je stejný jako u větších agam, pouze s tím rozdílem, že je vše mnohem menší. To znamená, že se snažíme zespodu na kořeni ocasu najít hemipenisy, které jsou typické pro samečky. Dobrou pomůckou je prosvícení ocásku pomocí malé baterky.

 

Autor: David Mužíček