Agama vousatá není aktivní. Čas na zimování?

Naše agama byla aktivní a hezky žrala, ale teď se začala chovat jinak. Nechce žrát, pořád někde polehává, nechodí pod výhřevné světlo, je tmavá, zalézá do úkrytu apod. Řešíte podobnou situaci? Pak by Vám mohl pomoci následující článek.

Začněme tím, jaké je právě teď roční období. 

Začátek DUBNA až konec SRPNA

Jedná se o období nejvyšší aktivity, během kterého není pospávání a nežravost přirozeným chováním. Důvodem jsou zpravidla nízké teploty a nedostatečné osvětlení. 

Zkontrolujte rozsah teplot. Pod výhřevným světlem 42-48°C, ve většině terária 30-34°C a v nejchladnějším koutu 27-29°C.

Zkontrolujte osvětlení. Nesmí chybět výhřevné světlo, UVB světlo a denní světlo. Zejména chybějící denní světlo je nejčastější příčinou. Výhřevná žárovka a UVB žárovka neposkytují dostatek viditelného světla! Vhodným zdrojem denního světla jsou například plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální panely ARCADIA LED BAR (jako jediné nevyzařují UVA záření, takže je nutné je vhodně doplnit o jiná světla, viz. popis produktu).

Polovina listopadu až konec února

Jedná se o zimní období, během kterého je pro agamy přirozené zimovat. Zimování trvá zpravidla 5-6 týdnů až 2,5 měsíce. V některých případech je možné nezimovat, nicméně vyžaduje to alespoň občasný nenucený příjem potravy (jednou za týden až 3 týdny) a nevýrazné poklesy váhy. Pokud agama vůbec nežere a začíná ztrácet na váze, je lepší ji zazimovat (za předpokladu dobrého zdravotního stavu). Zimování agamě umožní přejít do klidového režimu, během kterého vydrží bez potravy několik týdnů, aniž by ztratila výrazněji na váze.

Více o zimování se dočtete zde: Zimování agamy vousaté.

Začátek září až polovina listopadu

Toto období je typické výraznou změnou chování. Jindy žravé a akční agamy jsou najednou líné a nejeví zájem o potravu. 

Důvodem je změna počasí. Agamy sice žijí v teráriích, ale citlivě vnímají změny v celé místnosti. Září se vyznačuje poklesem teplot, zkracováním délky dne a příchodem pochmurných dní bez slunce. Tyto změny se projeví i v místnosti s teráriem. Často se ochladí a od okna jde výrazně méně denního světla. 

agama vousatá není aktivní (1)

Není důvod k panice

Jedná se o přirozené chování. Nastává přechodné období, kdy se agama připravuje na zimu.

Doporučujeme počkat se zimováním co nejdéle, ideálně do prosince. Konec zimování pak vychází na konec února, což je zároveň konec naší zimy.

Pokud začneme zimovat v září-říjnu, bude se agama probouzet už v prosinci, tedy na začátku naší zimy. Taková agama nebude chtít odzimovat a bude se snažit pokračovat v zimování až do jara.  

Jak postupovat

Příjem potravy nechte na agamě. Nabízejte nadále potravu, ale nelamte si hlavu s tím, že o ní agama nejeví zájem. Sem tam si něco málo vezme, třeba jednou za týden nebo dva. Agamě to stačí, protože během polehávání nespotřebovává mnoho energie. Jednou za 3 týdny nabídněte vodu z rozprašovače nebo kapátka.

Co se týče osvětlení, normálně nechte svítit všechna světla jako během léta, ale můžete začít se zkracováním délky dne. Od poloviny září do konce října sviťte 11 hodin. Během listopadu stačí svítit 10,5 až 10 hodin.